Türkiye Devrimci Hareketi’nin Önderlerinden Şefik Hüsnü

0
2636

Bugün Türkiye devrimci hareketinin önder kadrolarından olan Doktor Şefik Hüsnü’nün ölüm yıldönümü.

Şefik Hüsnü, 1887 yılında Selanik’de doğmuştur. İlk ve orta öğretimini burada tamamlamış, ardından Fransa’nın Sorbonne Üniversitesi’nde tıp eğitimi almıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında 30 yaşında iken Çanakkale cephesinde emperyalist güçlere karşı ülkesini aktif şekilde savunmaya çalışmıştır.

Savaşın ardından 1918 yılında sivil yaşama dönmüş ve 1919 yılında Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası’nı kurmuştur.1921 yılında Mustafa Suphi ve arkadaşlarının katledilmesinden sonra çalışmalarına devam etmiştir. 1925 yılında TKP, Şefik Hüsnü önderliğinde İstanbul’da toplanarak 2. Kongresi’ni gerçekleştirebilmiştir. Aynı yıl çıkarılan Takrir-i Sükun yasası ile TKP yasaklanmış, yöneticileri hapsedilmiştir. Gıyabında 15 yıl hapis cezası verilen Şefik Hüsnü ise yurt dışına çıkabilmiştir. Yurt dışında faaliyetlerine devam ederek ülkesini temsil etmeye çalışan Şefik Hüsnü Komintern’in 1928 yılındaki 6. Kongresi’nde Stalin, Togliatti, Buharin, Molotov gibi isimler ile birlikte yürütme kuruluna seçilmiştir. Daha sonra Nazilerin Reichstag yangını provokasyonu yüzünden Dimitrov ile birlikte Berlin’de hapis yatmıştır.

1939 yılında illegal çalışmalar için Türkiye’ye geri dönmüştür. 1946 yılından 1950’ye kadar Türkiye’de hapsedilmiş; 1952 yılında yeniden tutuklanarak 1957 yılına kadar yine cezaevinde kalmıştır. 57 yılından sonra Manisa’ya sürgün edilen Şefik Hüsnü, 1959 yılının 8 Nisan günü 72 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

Şefik Hüsnü 72 yıllık yaşamının 8 yılını cephede, 20 yılını illegal yaşamda, 11 yılını ise ağır hapis ve sürgün yaşantısı ile geçirmiştir. Kızı Varşova’da Naziler’e karşı çarpışarak ölmüştür.

Şefik Hüsnü’nün hayatı inanmışlığın, özverinin örnekleri ile doludur. Şefik Hüsnü sistemin tüm olanaklarını elinin tersiyle iterek kendisini ve ailesini mücadelenin en sıcak hattına sokmaya çalışmış büyük bir devrimci önderdir. Kendisinden öğreneceğimiz çok şey olduğunu ifade ediyor, yaşamı ve anıları önünde saygıyla eğiliyoruz…

8 Nisan 2019-ODAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.