Ücretsiz izin yasası işçiyi aç bıraktı!

0
883

İşverene işçiyi ücretsiz izne çıkarma yetkisi veren yasa Meclis’ten geçmiş böylelikle emekçiler açlığa mahkum bırakılmıştı. Yasaya göre işçi 1177 lira ile ay sonunu getirmeye çalışacak.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre işçi, sürenin uzatılması halinde 6 aya kadar ücretsiz izne çıkarılabilecek. AKP ise, işçinin çalışmadığı bu sürelerde işsizlik fonundan 1177 lira almaya devam edeceğini söylüyor. Böylelikle işçi, ailesi ile birlikte açlığa mahkum ediliyor.

Türk-İş’in daha geçtiğimiz Mart ayı için yaptığı araştırmaya göre, günümüz koşullarında bekar bir işçinin bir ay yaşamını idame ettirebilmesi için gerekli tutar 2 bin 847 lira. Devletin yılbaşında belirlediği, bir işçiye verilebilecek en düşük asgari ücret ise 2 bin 324 lira olarak açıklanmıştı.

Yine Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırı ise 2 bin 345 lira idi. AKP ve MHP’nin patron için çıkardığı ve işçiyi ücretsiz izne çıkarma yetkisi veren yeni yasada ise işçinin işsizlik fonundan alacağı 1177 TL ile aylar boyunca nasıl geçineceği üzerine tek bir satır açıklama yok!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.