Urfa Barosu’ndan Halfeti’deki İşkencenin Raporu

0
1246

Urfa’nın Halfeti ve Bozova ilçelerinde gözaltına alınan 3’ü çocuk 51 kişinin maruz kaldığı işkence, Urfa Barosu’nun hazırladığı rapor ile belgelendi.

Baro’nun belgelediği raporda gözaltına alınan birçok kişinin cinsel işkenceye maruz kaldığı, işkence edilenlerin yaşadıklarını anlatmaması için işkenceciler tarafından tehdit edildiği bilgilerine yer verildi.

11 avukattan oluşan bir heyetin hazırladığı raporda, işkenceye uğrayan kişilerle yapılan görüşmelere ve mağdur yakınlarının başvurularına yer verildi. Hazırlanan raporda, heyetin yaptığı birebir görüşme, adli raporlar, ayrıntılı anlatımlar, gözlem ve incelemeler sonucu gözaltına alınan şahısların işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarının doğrulandığı belirtildi. Gözaltına alınanlara yapılan işkencenin yanı sıra, basılan evlere zarar verildiğinin tespiti de ifade edildi.

Hazırlanan raporda hukuka aykırı işlemler yapıldığı da aktarıldı. Mağdur avukatlarının gözaltında bulunan müvekkilleri ile yasaya uygun şekilde görüştürülmedikleri, “Avukat ile müvekkili arasında vekaletname gerekmeksizin görüşme yapılabiliyor iken görüşmeye giden avukatlara vekaletnamenin olması gerektiği dayatılmıştır. Mağdurların gözaltına alındığı ilk günlerde avukatlar müvekkilleri ile hiç kimsenin duymayacağı şekilde görüşmeleri gerekirken ancak bir polis nezaretinde ve Türkçe dilinde görüşme yapabilecekleri aksi takdirde görüştürülmedikleri tespit edilmiştir. İfadeler alınmadan önce menfaat çatışmasının varlığı söz konusu değilken bir avukatın yalnızca bir kişi ile görüşmesi avukatlara dayatılmıştır. Bu durumun bizlerde resmi ifade işleminden önce yasak usullerle sorgu ve mülakat yapıldığı kanaatinde olmamıza neden olmuştur.” ifadeleri ile aktarıldı.

Ne Olmuştu?

Halfeti’de, 18 Mayıs’da polisler ve PKK’liler arasında çıkan çatışmada bir polis yaşamını yitirmişti. Olayın ardından Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, çocuklar da dahil olmak üzere onlarca insan gözaltına alınmış, işkencelere maruz kalmış, kadınlar da dahil olmak üzere vücutlarına elektrik verildiği ve kaba dayağa maruz kaldıkları aktarılmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.