Erdoğan ve Ailesi “Yazlık Saray”ı Beğenmedi

0
1785

Kamuoyunda “yazlık saray” olarak bilinen, Muğla’nın Okluk Koyu’nda yapılan ve binlerce ağacın katledilmesine sebep olan Marmaris Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi’nin inşaatı sürerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek konuyu Meclis’e taşıdı.

Yazlık sarayın belli bölümlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi tarafından beğenilmediği için bu bölümlerin yıkılacağı iddiasını gündeme getiren Erkek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi hazırladı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre Muharrem Erkek, “yazlık saray” olarak bilinen, 300 kişilik konaklama alanı, 400 çalışan kapasiteli ve toplamda 113 bin 443 metrekarelik projenin inşaatının devam ettiğini kaydederken; milyonlarca liraya malolan peyzaj düzenlemesinin yapıldığı inşaat dolayısıyla 50 bine yakın ağacın kesildiğini ve 10 bin 966 metrekarelik kıyı şeridinin dolgulandığını anımsattı.

Erkek, verdiği önergede “Şahsıma ulaşan bir iddiaya göre Okluk Koyu’na yapılan yazlık sarayın belli bölümlerinin Cumhurbaşkanı ve ailesi tarafından beğenilmediği, buraların yıkılarak tekrar talebe göre yaptırılacağı biçimindedir. Eğer iddialar doğruysa ‘tasarruf’ sözcüğü, yalnızca yurttaşlara tavsiye anlamı taşımakta, iktidar temsilcilerini bağlamamaktadır” ifadelerinde bulunurken, yazlık sarayın inşaatı için bugüne kadar 330 milyon TL tutarında harcama yapıldığını; 2019 yılında yılında ise 30 milyon TL’lik ödenek ayrıldığını ekledi.

Ne Olmuştu?

Okluk Koyu’nda başlatılan proje için, önce sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde inşa edilen yazlık konut yıkılmış, daha sonra bölgenin koruma statülerinde ve imar planlarında değişikliğe gidilmişti. İnşaatı büyük ölçüde tamamlanan yazlık saray için denizin doldurulması, yeni bir otoyol ve büyük yatların yanaşabileceği iskelelerin yapılması ve yaklaşık 50 bin ağacın katledilmesi tepkiyle karşılanmıştı. İnşa edilen konukevinin yanı sıra yerleşkeye personel lojmanlarının dışında havuzlu villalar yapıldığı da ek olarak ortaya çıkmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.