Uruguay Devlet Başkanı, Biri Gerilla Diğeri Neoliberal Olan İki Adaydan Biri Olacak.

0
1405

CANAN ATEŞ

Uruguay halkı, bu Pazar günü devlet başkanını ve milletvekillerini seçmek üzere seçim sandıklarına gidiyor. 2005 yılındaki seçimlerden merkez sağ parti Ulusal Parti karşısında başarıyla çıkan solcu Frente Amplio’nun (FA) bu süreci devam ettireceği öngörülürken FA başkan adayı Jose Mujica’nın da seçimleri kazanmasına yüksek bir ihtimal veriliyor.

Uruguay’daki seçimlerin birinci turunda adaylardan birinin oyların en az 50%’sini alamaması durumda 29 Kasım tarihinde ikinci tura gidilecek. Yeni devlet başkanı ise, devlet başkanlığı görevini 1 Mart 2010 tarihinde şu anki devlet başkanı Tabare Vazquez’den devralacak.

FA adayı ve eski gerilla 74 yaşındaki Jose Mujica’nın bu 50% barajını aşabilmesi önem taşıyor, çünkü 1990 ve 1995 yılları arasında da Uruguay devlet başkanlığı yapmış olan neoliberal aday Luis Alberto Lacalle, diğer partilerin de desteğini alarak ikinci turu kazanmaya yönelik bir seçim kampanyası yürüttü.

Yapılan kimi anketlerin sonuçları FA’nın seçimlerin ilk turunda devlet başkanlığını alamayacağını iddia etse de, FA’nın geçerli oyların 48,5% nin alınmasının yeterli olacağından milletvekili sayısında çoğunluğu elde edeceği de öngörülenler arasında dile getiriliyor.

Uruguay’da 100 yıldan bu yana iktidarda olan ve ‘modern’ Uruguay’ın kurucusu olarak tanımlanan Partido Colorado (Colorado Partisi)’nin oy oranı ise %12’lerde kalmış durumda. 2004 yılındaki seçimlerden hezimetle çıkan Partido Colorado’nun başkan adayı ise eski diktatör Juan Maria Bordaberry’nin oğlu sağcı Pedro Bordaberry.

Devlet başkanlığı seçiminin diğer adayları ise, oyların yüzde bir ila üçünü alması beklenen merkez sol parti Partido Independiente (Bağımsız Parti) adayı Pablo Mieres ve Frente Amplio’dan ayrılanların kurduğu Asamblea Popular (Halk Meclisi)’nin oyların yüzde birini alması beklenen adayı Raul Rodriguez.

FA adayı Jose Mujica, çizdiği görüntü ve yönelim olarak şu anki devlet başkanı Tabare Vasquez’den oldukça farklı dursa da seçim kampanyasında şu anki hükümetin başarılarına yer verdi. Zaten ekonomi bakanı Danilo Astori, Mujica’nın seçim kampanyasının tamamı boyunca en fazla çalışanlardan biri. Mujica, Tupamaros Ulusal Özgürlük Hareketi’nin (MLN-T) eski gerilla liderlerinden ve 74 yaşında. Mujica’nın üzerindeki yıpranmış pantalonu çıkarıp daha ‚resmi’ bir kıyafet giymesi de seçim kampanyası danışmanlarının zoruyla olmuş.

Ulusal Parti (PN) adayı Lacalle ise 68 yaşında ve en radikal neoliberallerden biri olmakla ve solcularla girdiği çetin tartışmları ile gündeme geliyor. Bu seçim kampanyasında en fazla öne çıkardığı nokta ise iç güvenlik meselesinin çözülmesi. Lacalle, Washington Anlaşması’nın hayata geçirilip Latin Amerika’da uygulanmaya başlanıldığı yıl olan 1990 yılında ilk kez iktidara gelmişti.

2,6 milyon Uruguaylının seçim sandıklarına gittiği Uruguay’da seçim sonuçları henüz belli olmamasına rağmen bazı yerel televizyonların verdiği bilgiye göre Frente Amplio adayı Jose Mujica’nın oyların en az %50’sini aldığı ifade ediliyor.

25.10.2009

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.