Vatan Partisi’nden HDP’nin Kapatılması İçin Başvuru

0
1242

Vatan Partisi bir kez daha HDP’nin kapatılması için başvuru yaptı.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, HDP’nin kapatılmasıyla ilgili taleplerini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilettiklerini, yaptıkları başvuruda HDP’nin  “devletin bağımsızlığına, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği” iddiasıyla kapatma talep ettiklerini belirtti.

Aynı taleple geçmişte 2 başvuru daha yaptıklarını hatırlatan Senem, “Bu parti, 2016 yılında bir özerklik bildirisi yayınlamıştı. Kongrelerinde bölücülüğü savunan ve Kürdistanı kuracaklarını açıklayan sloganlar atılmış ve Abdullah Öcalan’ı öven konuşmalar yapılmıştı. O çerçevede şubat ayında başvurumuzu yapmıştık.” dedi.

HDP’nin Kasım ayında yaptığı Gençlik Kongresi’nde de benzer ifadelerin yer aldığını belirten Nusret Senem, “HDP, anayasamızın 68’inci maddesine göre yasal olarak faaliyet yapacak bir parti durumunda değil. Benzer faaliyetlerin 10’da birini yapan partiler geçmişte Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.” diye konuştu.

Mart’taki yerel seçimlere dair de açıklamalarda bulunan Senem, “Geçtiğimiz yıllarda onların yerel yönetimlerince hendekler açtılar, şehirlerimizin caddelerine bombalar döşendi. Yüzlerce insanımız öldü, askerimiz ve polislerimiz şehit oldu. ‘Böyle bir partiye mart ayında yetki vererek aynı manzaraya yol açmayalım’ diye milletimize çağrı yapıyorum. Yerel seçimlerde bu millet, bu partinin önünü kesmelidir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.