Yoldaşlığın, direnişin ve mücadelenin sembolü Ulaş Bardakçı!

0
1109

Ulaş Bardakçı mahkeme savunmasını, ”Yaşasın bağımsız ve demokratik Türkiye için savaşanlar” böyle bitirmişti. O, bu uğurda en militanca ve fedakarca savaşanlardan biri oldu.

68 kuşağının ve devrimci hareketin önemli isimlerinden Ulaş Bardakçı sol fikirlerle ODTÜ’de tanıştı. Fikir Kulüpleri Federasyonu’nda yer aldı ve Dev-Genç’in oluşumunda öne çıkanlardan biri oldu.

1969’da ABD’nin Vietnam Kasabı lakaplı Ankara Büyükelçisi Robert Komer’in arabasının yakılması eylemine katılan Ulaş Bardakçı, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest bırakılmaları için 1971 yılında İstanbul’da, İsrail başkonsolosu Efraim Elrom’un kaçırılması eyleminde yer aldı.

Bu eylemin ardından İstanbul çapında başlatılan Balyoz Harekâtı sırasında yakalandı.

29 Kasım 1971’de Maltepe Cezaevi’nden, THKP-C’den Mahir Çayan, Ziya Yılmaz ile Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’ndan (THKO) Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile birlikte tünel kazarak firar edenlerdendi. Ulaş, firar sonrasında devrimci faaliyetlerini İstanbul’da sürdürdü.
Yine; İstanbul kapsamında başlatılan polis operasyonunda, Arnavutköy’de kaldığı evde kuşatılan Ulaş Bardakçı, 19 Şubat 1972 yılında katledildi.

Ulaş, yiğitçe mücadelesiyle birlikte Mahir Çayan ile mahkemedeki kucaklaşmasıyla; duygu ve akılda kalan  mücadele arkadaşlığın en özden örneklerinden oldu.
Yaşasın bağımsız ve demokratik Türkiye için savaşanlar!

Foto: Narodnaya Volya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.