Yücel Demirer: Hamza Yalçın’ın Tutuklanması Hukuka Karşı Bir Adımdır

0
1541

Kocaeli Üniversitesindeki görevinden “Barış İçin Akademisyenler Bildirisi” imzacısı olduğu için atılan Doç. Dr. Yücel Demirer dergimiz ile dayanışma amaçlı bir mesaj iletti. Hamza Yalçın’ın tutuklanması hukuk adına atılmış olsa da hukuka karşı bir adımdır, diyen Demirer’in dayanışma mesajını yayınlıyoruz: IMG_1422

Önemi yokluğunda ortaya çıkan kavramlardan olan hukuk ve adalet içinden geçtiğimiz dönemde sıkça aklımıza geliyor. Her gün yeni bir hukuksuzluk örneği ile karşılaştığımız “Yeni Türkiye”de hukuksuzluk bazen Hamza Yalçın örneğinde olduğu gibi ülke sınırlarını aşıyor.

İsveç’te politik sürgün olarak yaşayan Hamza Yalçın’ın, seyahat halinde bulunduğu Barcelona’da İnterpol’ün manipüle edilmesiyle tutuklanması hukuk adına atılmış olsa da hukuka karşı bir adımdır.

Hayatı boyunca baskı ve zulmün türlü çeşidine göğüs geren, hukuk, adalet ve özgürlük için mücadele eden Hamza Yalçın’a yönelik Türkiye ve İspanya mercilerinin ortaklaşa tutumunu protesto ettiğimi ve düzeltilmesi yönündeki talebimi belirtmek isterim. Odak Dergisi başyazarı Hamza Yalçın serbest bırakılmalı, ulus-ötesi düzlemde gerçekleştirilen bu hukuk ihlali hemen son bulmalıdır.

Yücel Demirer
(Kocaeli Dayanışma Akademisi)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.