12 Eylül darbesiyle yaratılan esaret sürüyor

0
809

ABD eliyle tezgahlanan faşist darbenin üzerinden 42 yıl geçti. Bugünkü iktidar da o darbenin ürünüdür. 12 Eylül, işbirlikçi egemen güçlerin solu ve emek mücadelesini bütün şiddetiyle yok etmeye, dinci örgütlenmelerin de önünü alabildiğine açmaya koyulduğu günün tarihidir.

12 Eylül darbesi 24 Ocak 1980 neo-liberal politikalarının hayata geçirilmesi yolunda atılan bir adımdı. Bu doğrultuda solun ve emekçilerin örgütlenmesine yönelik başlatılan saldırıda yüz binlerce insan işkenceden geçirildi, aralarında 4 yakın arkadaşımızın bulunduğu 17 devrimci idam edildi. Bu dönemde 650 bin kişi gözaltına alındı. 171 kişi işkenceyle öldürüldü. 14 kişi açlık grevlerinde hayatını kaybetti. Diyarbakır zindanında 34 tutuklu öldürüldü. Tüm özgürlükçü ve demokratik örgütlenmeler yasaklandı. Dinciliğin yolu açıldı.

Hükümetler ve iktidarlar değişse de yürürlükte ve uygulamada olan hep 12 Eylül Anayasası idi. AKP’nin dinci iktidarı altında geçen son yirmi yıl içinde varolan baskılara toplumun aydınlanmadan, laiklikten olan kesimine yönelik şeriatçı baskılar da eklendi.

12 Eylül aynı zamanda Türkiye’de ve Türkiye vasıtasıyla bölgemizde ABD egemenliğini perçinlemek maksadını taşıyordu. Bunu ne yazık ki başardılar.

12 Eylül sonrasında atılan adımlarla Türkiye solunun anti-emperyalist yurtseverlikten kopartılmasına çok büyük ağırlık verildi. Kenan Evren Atatürkçülüğünün, liberal solun ve ezilen ulus milliyetçiliğinin her birinin kendi eğilimleri doğrultusunda attıkları adımlar sonuç olarak Türkiye solunda anti emperyalist yurtseverliğin köklerini kurutmak yönünde birbirini destekleyen işlev gördüler. Türkiye solu böylece köklerinden kopartılarak zayıflatıldı ve ezilen ulus milliyetçiliğine ve Sorosçuluğun güçlü etkisi altındaki kimlikçi hareketlere sıkıştırıldı.

Türkiye solu, emekçiler ve yurtsever güçler her şeye rağmen bütün bu dönem boyunca önemli direnişler ortaya koydular. 12 Eylül’e karşı mücadele Türkiye solunun, emekçilerin ve Türkiye halkının ayağa kalkma mücadelesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.