ABD’deki Halkbank davasında yeni gelişme: Anayasa Mahkemesi 17 Ocak’taki duruşma öncesi acilen davayla ilgili dosyaları istedi

0
259

ABD’de görülen Halkbank davasında yeni gelişme yaşandı.

Halkbank, “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası”na göre davanın ABD’de görülmemesi gerektiğine ilişkin temyiz başvurusunda bulunmuş, daha önce bir kez Federal Mahkeme tarafından iki kez de İstinaf Mahkemesi tarafından olmak üzere üç kez başvuru reddedilmişti.

Halkbank, “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamına girdiği için New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ne başvurmuş ancak Hakim Richard Berman, temyiz talebini reddetmişti. Farklı tarihlerde iki kez kararın temyizi için başvurulan İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi de federal mahkemeyle aynı kararı alıp, temyiz başvurusunun reddine karar vermişti. Şimdi bankanın bu itirazı, 17 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi’nde görülecek.

VOA Türkçe’nin haberine göre Anayasa Mahkemesi, İstinaf Mahkemesi’nde kayda alınmış tüm soruşturma delillerinin, belgeler, ek dosyalar, diskler, video kayıtları, ses kayıtları ve Halkbank’la ilgili benzer tüm materyallerin ivedilikle özel kargo şirketine bağlı kuryeyle mühürlü olarak kendilerine iletilmesini istedi.

İstinaf Mahkemesi’nden ellerinde Halkbank davasıyla ilgili gizli belgeler, kayıtlar varsa bu materyalleri mühürleyip kayıt altına alınmasından sonra kendilerine ulaştırılması da talep edildi. Mahkeme, eğer bazı bilgiler mahkemeye bağlı şifreli web sitelerindeyse bu linklerin de acilen kendileriyle paylaşılmasını istedi.

İlk duruşmada karar çıkabilir

Dava sürecini takip eden hukukçular, bir ay sonra yapılacak duruşma öncesi, ABD Anayasa Mahkemesi’nin iki kez Halkbank’ın aleyhine karar almış alt mahkemeden tüm dosya ve delilleri istemesinin ilk duruşmada kararın çıkabileceği yönünde bir işaret olduğunu öne sürdüler.

Hukukçular, alt mahkemenin daha önce Halkbank aleyhine iki kez almış olduğu kararın bir benzerini Anayasa Mahkemesi’nde de çıkabileceğini iddia etti. Halkbank davasının görüleceği 17 Ocak tarihinde, Sezgin Baran Korkmaz davası da Utah’ta görüşülecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.