AKP rahatsız oldu, gözaltılar başladı: Gözaltına alınan amiraller Vatan Emniyet’e götürülüyor

0
458

Emekli amirallerin AKP’den rahatsızlıklarını dile getirdikleri bildiri sonrası amiraller gözaltına alınmaya başlandı.

Dün 104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “takke ve cübbe giymesi”nin basına yansımasına ilişkin ortam bir bildiri yayımlamış, AKP’nin bildiriye gösterdiği tepkinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı jet hızıyla soruşturma başlatmıştı.

Bildiriye imza atan emekli amiraller hakkında gözaltı kararı verilirken, amirallerin evlerinin sabah saat 6’da basıldığı belirtildi.

Aralarında Cem Gürdeniz, Mustafa Özbey ve Kadir Sağdıç’ın da bulunduğu 14 emekli amiralle ilgili gözaltı kararı alındı. Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz, sabah saat 6’da evlerinin basıldığını duyurdu.

Soruşturma kapsamında 10 emekli amiral gözaltına alınırken 4’ü hakkında da emniyete başvurmaları için tebligatta bulunuldu. Gözaltına alınan emekli amirallerin evlerinde arama başlatıldı.

ANAYASAL DÜZENİ YIKMA SUÇLAMASI

Soruşturmanın “cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmak” iddiasıyla başlatıldığı ifade edildi.

Gözaltına alınanlar arasında Alaettin Sevim, Ergun Mengi, Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz, Atilla Kezek, Türker Ertürk, Mustafa Özbey, Ali Sadi, ve Turgay Erdağ’ın olduğu duyuruldu. 

Odatv’ye konuşan Rengin Gürdeniz, sabah saat 6 sıralarında gelen polislerin evde arama yaptığını belirtti. Rengin Gürdeniz, Amiral Cem Gürdeniz’in bilgisayar ve cep telefonuna el konulduğunu söyledi.

AV. CELAL ÜLGEN: AMİRALLER VATAN CADDESİ’NE GÖTÜRÜLDÜLER

Avukat Celal Ülgen ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 14 amiral için gözaltı kararı olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “14. amiral için gözaltı kararı olduğu bilgisi geldi. Fiili olarak Cem Gürdeniz, Kadir Sağdıç, Alaaddin Sevim amiraller şu anda Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ndeler.”

CHP’DEN GÖZALTI TEPKİSİ

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Koç, Gürdeniz’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Koç şu ifadeleri kullandı:

“Emekli Amiral Cem Gürdeniz evine gelen polislerce gözaltına alındı. Türkiye için utanç verici bir gün. Biz bu oyunları daha önce de gördük.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.