Atanamayan öğretmenler Ankara’da eylem yaptı

0
111

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen atanamayan öğretmenler, atama ve mülakatların kaldırılmasına yönelik eylem yaptı.

Türkiye genelinde atama bekleyen, ancak KPSS puanlarına rağmen mülakatlarda elenen binlerce öğretmen adayı, bu durumu protesto etmek üzere Ankara’nın Ulus Meydanı’nda bir araya geldi. Öğretmen adayları 14 Mayıs’taki seçimlerde vaat edilen Cumhuriyetin 100’üncü yılında mülakatsız 100 bin öğretmen atamasının gerçekleşmesini talep etti.

Eylemde söz alan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mesut Öner, Eğitim Bir-Sen olarak atanamayan öğretmenlerin yanında olduklarını vurgulayarak, “Eğitimin bir paydaşı olarak atama bekleyen siz öğretmen adaylarının daimi yanında olmaya devam ediyoruz. Bu noktada gerek gerek hazırladığımız raporlarımızda gerek ortaya koyduğumuz çalışmalarımızla şu anki öğretmen atanmasında yeterli bir sonuç ortaya çıkmadığını her defasında ifade ettik” dedi.

Öğretmen adayı Ömer Aybay ise Ağrı’dan geldiğini belirterek, “Kapı kapı para toplayıp buraya, hakkımızı savunmaya geldik. Ben 10 yıldır atama bekliyorum. Hep özel sektörde çalıştım. Muhasebecilik de yaptım; mutfakta, inşatta da çalıştım. İki üniversitem, bir de yüksek lisansım var ama özel sektörde asgari ücretin altında çalışan bir öğretmendim” ifadeleriyle yaşadığı sorunları dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından öğretmen adayları sembolik olarak diplomalarını alana getiren tabutun içine attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.