Hrant için eylem: “Biz ‘bitti’ demeden bu dava bitmez”

0
81

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesinin ardından Hrant’ın arkadaşlarının “Bu adaletsizliğe isyan ediyoruz” çağrısıyla, bugün Agos Gazetesi’nin eski ofisinin olduğu apartmanın önünde toplanan kitle katilin tahliye edilmesini protesto etti.

“Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz”, “Hrant için, adalet için”, “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant” sloganlarının atıldığı eylemde Hrant’ın Arkadaşları adına konuşma yapan Bülent Aydın şunları söyledi: “Hrant’ın Arkadaşları adına burada bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Biz bu karanlık cinayetin arkasındaki kötülük ortaya çıkarılana kadar, bu alçak cinayete karışan herkes yargılanana kadar ve bu kötülükle yüzleşme sağlanana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız. Biz, daha ilk duruşmalardan başlayarak, bu dava ne zaman başlayacak dedik. ‘Öldür’ diyenler yargılansın dedik. Bunu bugün de bir kez daha burada tekrarlıyoruz. Biz ‘bitti’ demeden bu dava bitmez ve eğer daha cinayet davası sona ermeden tetikçiler, üstelik içinde ‘iyi hal’ tabiri de geçen bir kararla aramıza bırakılıyorsa 16 yıldır tekrarladığımız karanlıkla yüzleşmeden bu karanlığın içinden çıkamayız.”

Eyleme katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise yaptığı konuşmada “Derin güç hepimize had bildiriyor. Elbette en çok Ermeni cemaatini yaralıyor, üzüyor, tedirgin ediyor. Türkiye’deki bütün muhaliflere şunu söylüyorlar. ‘Biz buradayız’ diyorlar. ‘Günü geldiğinde katilimize de sahip çıkarız’ diyorlar. Kötülük, katiline sahip çıkıyorsa bütün iyi insanları Hrant’ın davasına, bütün mağdurların davalarına, Türkiye’deki insan hakları sorununa, bütün eşitsizliklere karşı birleşmeye davet ediyorum. Karşımızdaki kötülük ve derin güçler, katillerine sahip çıkıyorlar. Bütün iyi insanlar birbirine ve adalet arayışına sahip çıksın.” dedi.

Konuşmaların ardından Hrant’ın vurulduğu yere karanfiller bırakıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.