Ataşehir Belediyesi’nde işçiler işten çıkartılacakları söylenerek emekli edilmeye zorlanıyor

0
660

Ataşehir Belediyesi’nde bazı işçiler Ataşehir Belediyesi Personel Limited Şirketi tarafından telefonla aranarak emekli edilmeye zorlandıklarını, emeklilik işlemlerini başlatmamaları durumunda ise salı günü işten çıkartılacaklarının söylendiğini belirttiler.

EYT düzenlemesi sonrası yapılan yasal değişiklikle kamu kurumlarına geçişi yapılan çalışanların tehdit ve dayatma yoluyla zorunlu şekilde emekli edilmesinin önü tamamen kapanmıştı. İşçilerin mücadelesi ile kazanılan bu hak, “kadro” aldıkları yalanıyla aldatılan on binlerce belediye işçisinin zorla emekli edilmesiyle sonuçlanmıştı.

3 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenlemeden sonra zorunlu emeklilik tamamen kaldırılmış oldu. Buna rağmen Ataşehir Belediyesi’nde çalışan bazı işçiler zorla emekli edilmeye zorlandıklarını belirtiyorlar.

7 bin 500 TL civarındaki emekli maaşının sefalet koşulları demek olduğunu belirten emekçiler, salı gününe kadar emekli olmamaları durumunda işten çıkartılmakla tehdit edildiklerini söylüyorlar.

İşçiler diğer çalışanlara yaptıkları çağrıda işten çıkartılmaları durumunda haklarını aramak için direneceklerini belirtiyorlar.

Belediye işçileri şu çağrıyı yaptı:

“İşçi Arkadaşlarımız;

Bir DUYURUMUZ var.

Bizler uzun yıllardır Ataşehir Belediyesi şirketi Ataper işçisi olarak çalışmaktaydık. Ancak geçen hafta Ataper Şirket yöneticileri tarafından arandık prim gün ve yıl süresini doldurduğumuz iddia edilerek emekli edileceğimiz bildirildi.

Bu bildirimin KANUNSUZ olduğu çünkü ZORUNLU EMEKLİLİK dayatmasının kaldırıldığını, kararın 2.3.2023 tarihinde resmi gazetede yayınlandığını tüm çalışanların istedikleri zaman emekli olacaklarını ilettik. Ancak 19 Eylül Salı günü kartlarımızın okunmayacağını ve işten çıkarılmış olacağımız söylendi.

Sendikamız Genel İş’in kanun hakkında yaptığı açıklama ve bizi ilgilendiren can alıcı kısmı şöyle:

‘Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya alınan işçiler, il özel idareleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde, birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketlerde işçi statüsüne geçirilenlerin; emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kamu kurum ve kuruluşları veya şirketlerce iş sözleşmelerinin feshedilmesini zorunlu tutan düzenlemeler yürürlükten kaldırıldı.’

Yazının tamamına bu linkten bakılabilir.

Bize dayatılan şeyin adı kanun tanımamaktır.

Bu KANUNSUZ UYGULAMA kesinlikle direnişle karşılanacaktır.

Bu DİRENİŞ hepimiz için ve hepimizindir. Çünkü kanunsuz uygulamalar hepimizin de bildiği gibi, her alanda her an karşımıza çıkmaktadır. Onurlu, güvenceli çalışma hayatı ve hakkı için, tüm işçiler için buradayız ve yapılan uygulamayı kabul etmiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.