Bakanlıktan Tutsak Anneler ve Çocukları İçin “Ev Tipi Hapishane”

0
1316

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün talimatıyla, hapishanelerde anneleriyle birlikte kalan çocuklar için “ev tipi hapishane” yapıldığı öğrenildi.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, projenin ilk pilot uygulaması Ankara Sincan Hapishanesi’nde daha sonra da Diyarbakır Kadın Hapishanesi’nde hayata geçecek.

Yandaş basının ”müjde” olarak duyurduğu haberde, Bakanlık yetkililerinin, “Cezaevinde doğan veya annesiyle altı yaşına kadar cezaevinde kalmak zorunda olan çocuklara, sanki evlerindeymiş gibi, normal hayat şartlarını sunmak projenin hedefini oluşturuyor.” şeklinde açıklama yaptığı bildiriliyor.

Mart ayında Sincan Hapishanesi’nde 48 dairelik inşaata başlanırken, stüdyo daire şeklinde “evler” yapılacağı belirtildi. Bu dairelerde normal bir evde ne bulunması gerekiyorsa aynı materyallerin bulunacağı, aynı binada birden fazla stüdyo daire olacağı için de çocuklara diğer akranlarıyla sosyalleşme fırsatı yaratılacağı ifade edildi.

Hapishaneler Çocuk Dolu

Hapishanelerde 0-6 yaş arası, annelerinin yanında kalan 703 çocuğun bulunduğu biliniyor. Hangi koşulda olursa olsun hapishane ortamında yaşamak zorunda kalan çocukların, hayatlarının geri kalan döneminde travmalar yaşadıkları uzmanlarca belirtilirken, Adalet Bakanlığının “ev tipi hapishane” projesinin sorunu çözmeyeceği ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.