Bir Devlet İhalesi Daha Millete Küfür Eden AKP Yandaşı Cengiz Holding’e Verildi

0
2461

Diyarbakır-Mardin demiryolu inşaatı için açılan yapılan ihale, en düşük teklifi veren firma yerine en yüksek fiyatı öneren AKP yandaşı Cengiz İnşaat’a verildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bu karar için, ‘’fiyat dışı etken’’ dedi.

Diyarbakır-Mardin demiryolu inşaatında 53 kilometrelik yeni hat yapımı ihalesini, en düşük teklif 380 milyon 615 bin lira olmasına rağmen 489 milyon 637 bin lira bedelle Cengiz İnşaat kazandı.

En düşük teklifi veren firma yerine, Cengiz İnşaat’a verilen ihaleyi, CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu. Bakan Turhan yanıtında, Cengiz İnşaatı tercih nedenini, “ihale dışı unsurlar var” diye açıkladı. Bakanlık’tan gelen yanıtta, “İhale uygulama yönetmeliğinde fiyatın yanı sıra fiyat dışı unsurlar da mevzuatta belirtildiği şekilde ayrı ayrı puanlanmaktadır. Fiyat dışı unsur değerlendirmelerine göre en uygunu Cengiz İnşaat’tı” denildi.

AKP yönetimi daha önce de Cengiz Holding’e, onlarca inşaat işçisinin ölümüne sebep olan üçüncü havalimanı ihalesini ve Karadeniz’de çevre felaketine neden olan “Yeşil Yol” projesini vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.