Brezilya’da Başkanlık Seçimlerinde Kötü Sürpriz

0
1253

Brezilya’da yapılan başkanlık seçiminin ilk turunda aşırı sağcı aday açık arayla önde. Dün yapılan seçimlerin ilk turunda aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro’nun kullanılan oyların yüzde 47’sini aldığı ortaya çıktı. Onun en yakın rakibi Fernando Haddad ise yüzde 28’in biraz üzerinde oy aldı. Haddad, eski başkan Luleo’nun sosyal demokrat partisinin adayı. Bolsonaro kadınları ve azınlıkları aşağılayan, Brezilya’daki eski askeri faşist dikta hakkında da eleştiri yapmayan söylemleriyle tanınıyor. Bolsonaro’nun, Eylül ayındaki seçim çalışmaları sırasında bıçaklı bir saldırıda yaralanması ona puan kazandırmişti. Brezilya halkı Bolsonaro’dan temiz bir toplum gerçekleştirmesini bekliyor.

Bolsonaro’nun seçim vaadleriyle ABD Başkanı Trump’un vaadlerinin birbirine yakın olduğu yani adayların birbirine benzeyen politik şahsiyetler oldukları görülüyor.
İlk turda adaylarından hiçbirinin yüzde 50 oy alamaması nedeniyle 3 hafta sonra yapılacak olan ikincş turda Bolsonaro ile Haddad yarışacaklar. Seçim döneminin başlarında adı bile zor bilinen Haddad’ın oylarının da yükselişte olduğu görülüyor. Haddad sosyal demokrat eski başkan Lula da Silva’nın aday olamaması üzerine ortaya çıkmıştı. Brezilyada hala popüler olan eski sosyal demokrat başkan Lula’nın, rüşvet suçlamasıyla hapiste yattığı için adaylığı reddedilmişti. Lula şimdi yeni aday Haddad’ı destekliyor.

Kaynak: Dagens Nyheter

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.