Cizre kayyumu, belediye binasını üçüncü kez satılığa çıkardı

0
107

Şırnak’ın Cizre ilçesine atanan AKP kayyumu, belediyenin eski hizmet binasını üçüncü kez satılığa çıkardı. İhalenin 23 Mayıs’ta yapılacağı, bedel olarak da 65 milyon lira belirlendiği kaydedildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Şırnak’ın Cizre Belediyesi’ne 2016 yılında atanan kayyum, belediyeye ait eski hizmet binası, parklar ve farklı taşınmazları, başta Cizre Kaymakamlığı olmak üzere birçok kuruma hibe etti. 2019 yerel seçimlerinden sonra Cizre Belediyesi’ni kayyumlardan alan HDP, kayyumun hibe ettiği taşınmazları geri aldı. Bu konuda birçok dava açan HDP’li Cizre Belediyesi eşbaşkanları, daha davalar sonuçlanmadan görevden alınarak, yerlerine kayyum atandı.

Daha önce kayyum tarafından usulsüz olarak Cizre Kaymakamlığı’na hibe edilen Cizre Belediyesi eski hizmet binası, tekrar belediyeye iade edilmişti. Cizre Belediyesi kayyumu Davut Sinanoğlu, 2021 yılında bu taşınmazı 36 milyon TL’ye, kayyum Sinanoğlu yerine yeni atanan Mehmet Tunç ise aynı binayı 2022 yılında 55 milyon TL’ye kapalı ihale usulü ile tekrar satışa çıkarmıştı. Satılamayan belediye binası bu sefer de geçtiğimiz yıl Tunç yerine atanan kayyum Nazlı Demir tarafından 65 milyon TL’ye kapalı ihale usulüyle tekrar satışa çıkarıldı. 

Belediye tarafından yapılan paylaşımda taşınmazla ilgili şu ifadeler verildi: “Cizre’nin en işlek sokağı olan Şah Mahallesi Sevgi Sokağında, Cizre Hükümet Konağı yanı, Bankalar Caddesinde yer almaktadır. Taşınmazımız bitişik nizam kısmı ticari alan olup, Avlulu İki Katlı Kargir Bina, Müştemilatı ve Kısmi Ticari 7 kat imar durum belgesine sahiptir. Taşınmazımıza ait ön, yan ve arka olmak üzere üç giriş yol bulunmaktadır.”
 
880 ada üzerinde ve 3 parsel olan yaklaşık iki dönümlük alan (bin 982 metre) üzerine kurulu taşınmazın ihalesi, 23 Mayıs’ta yapılacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.