“Cumhurbaşkanı’na itaat etmek farzdır.” diyen Rektör İstifa Etti

0
978

“Cumhurbaşkanına itaat etmek farzı ayn’dır” diyen Harran Üniversitesi rektörü Ramazan Taşaltın, istifa etti.

Taşaltın, 2015 yılındaki rektörlük seçimlerinde, 420 oyun 58’ini alarak son sırada yer almasına rağmen Erdoğan tarafından bu göreve atanmıştı.
Geçtiğimiz günlerde, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, katıldığı bir televizyon programında, “İslami olarak cumhurbaşkanına itaat etmek farzı ayndır. Karşı gelmek ise harpten kaçmak manasına gelir, haramdır.” ifadelerini kullanmıştı. Sosyal medyada ve Akp cephesinde bile eleştirilerin odağı olan Taşaltın bugün istifa ettiğini duyurdu.
Yapılan yazılı açıklamada, göreve geldiği 2015 tarihinden bugüne kadar büyük bir özveri ve gayretle ülkesine, milletine, Şanlıurfa’ya ve üniversiteye hizmet etmeye çalıştığını belirten Rektör Taşaltın, birçok zorlukla mücadele etmek durumunda kaldığını ve her zaman milletin menfaatlerini ön planda tutmayı şiar edindiğini vurguladı. Açıklamasının devamında, ”Özel bir televizyon programında yaptığım şahsi konuşmalarım maalesef çarpıtılarak, kamuoyunda Sayın Cumhurbaşkanımızı yıpratmak üzere kullanılmaya kalkışılmıştır. Bu nedenle üniversitemi ve Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmamak için rektörlük görevimden ayrılıyorum. Detaylı açıklamayı daha sonra yapacağım.” dedi.
Rektör Taşaltın’ın istifasının ardından YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, “Akademi camiamızdaki bütün değerli hocalarımızın ve bilhassa karar alma mevkilerinde bulunan sayın idarecilerimizin söz ve fiillerinin ölçülü, makul, ilmi çerçevede ve toplumun hassasiyetlerini gözetir şekilde olmasına azami dikkat göstermelerinin ehemmiyeti bir kez daha ortaya çıkmıştır” denildi.

31 Ekim 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.