DHL İşçileri 4 Aydır Direniyor!

0
1778

6BDA1E4D-499B-46E1-B147-8DA3A74A3691TÜMTİS üyesi DHL işçileri, sendikalı oldukları için 4 ayı aşkın bir süredir İstanbul Yenibosna’daki DHL önünde direniyorlar. Biz de Odak Dergisi olarak direnişteki işçi arkadaşları ziyaret ettik. Direnen işçilerden Ulaş Kurt ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

ODAK: 4 ayı aşkındır direniyorsunuz. Sendikalı olduğunuz için işten atıldığınızı biliyoruz. Bu süreç hakkında enler söyelemk istersiniz?
Ulaş Kurt: İsmim Ulaş Kurt. Şirkette 14 yıldır çalışıyorum. Finan departmanındayım, buradaki atılan ekibin tamamı finans departmanından. Departman işleri gereği çok yoğun bir işte çalışıyoruz. Yaşadığımız hak kayıpları, sosyal adaletsizlikler, terfilerde, maaş zamlarında ve genel olarak insan bakış açılarında yaşadığımız sorunlar sebebiyle sendikalaşma sürecine gittik. Sendika çoğunluğa ulaştıktan sonra işveren dava açtı. Açılan dava sonucu işveren isimlere ulaştı ve 9 arkadaşımızı işten attı. 7 arkadaş şu an hala burada direnişteyiz. Direnmemizin sebebi içeride yaşadığımız adaletsizliklere, hak kayıplarına kaşrı anayasal hakkımızı kullanmaktı. Biz de bu yönde hareket ettik. Sağ olsun sendikanın temsilcileri, yetkilileri de bizlere destek oldu. 124 gündür beraberiz. Her gün beraber açıyoruz burayı. Akşam da beraber kapatıyoruz.

ODAK: Fabrika içinden destek hakkında ne söylemek istersiniz?
Ulaş Kurt: İçeride çok sayıda üyemiz var. Arkadaşlar her gün geçerken burada bizleri selamlıyorlar. İlk başta onların üzerinde bir tedirginlik vardı, çünkü güvenlik birimleri isimleri yazıyordu. Ondan sonra bu sıkıntıları aştık. İçeride çok güzel bir destek grubumuz var. İçerideki arkadaşlarımızla irtibat kopukluğu yok. Onlar da sürecin farkındalar. Biz burada direnişimizi sürdürürken hem çözülmeleri engellemek hem de daha fazla kazanım elde etmek için faaliyetler gerçekleştiriyoruz. İçeride veya dışarıda olmak aslında bizim için çok farklı değil. Herkes burada üstüne düşeni yapıyor. Biz, daha fazla arkadaşımızın işten çıkarılmasını önlemek için burada bekliyoruz. Onlar da içeride örgütlenmenin devamını gerçekleştiriyorlar. Yakın zamanda zaten mahkememiz var. Mahkemede bu işin sonuçlanacağını düşünüyoruz. Biz, yasal çoğunluğu aldık, herhangi bir sıkıntımız yok. Sadece işveren süreci uzatıyor.

ODAK: Demokratik çevrelerin desteği hakkında neler söylersiniz?
Ulaş Kurt: Halkın aslında çok büyük ilgisi var. Sokaktan geçen vatandaş selamını eksik etmiyor. Yine sivil toplum örgütlerinin bir kısmı bu konuda çok duyarlı. Gerek yerel basından olsun gerek muhalif basından olsun insanlar geliyorlar, bizi ziyaret ediyorlar. Ama tabi daha üst kurumlardan bu desteği göremiyoruz. Yani bir televizyon programında yer almadık. İstanbul’da sayılı direniş var, muhalif basın dışında bu direnişleri anlatan bir yapı yok. Basının eksik ilgisi var, ancak buradaki halk, çevredeki işçiler, ailelerimiz bize çok destek veriyorlar.

20 Kasım 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.