DİRENİŞÇİLER, DEVRİMCİ ÖNDER CHE GUEVARA’YI ANDILAR

0
1569

ODAK/ESKİŞEHİR

1956 yılında Meksika’ya giden Che Guevara burada Fidel Castro ile tanışır. Aynı yılın Aralık ayında Fidel ve 83 gerilla ile birlikte Küba’ya çıkış yaptılar ve gerilla savaşını başlattılar. Gerilla birliği içerisinde gerek politik, gerek askeri yetkinliğiyle öne çıktı ve önemli sorumluluklar üstlendi. Küba devriminin başarıya ulaşması için sonsuz emek verdi. Aralık 1958’de Che’nin komutanlığını yaptığı gerilla birliği Las Villas’a yürüdü. Burada Batista ordusunu yenerek Santa Clara’ya gitti. 2 Ocak 1959’da gerilla birliklerinin Havana’ya girmesiyle devrim zaferle sonuçlandı. Daha sonra Che Küba vatandaşı oldu ve dışişlerinden sanayiye, maliyeye kadar üst düzey görevlerde bulundu. Enternasyonalist kişiliği ile tanınan Che daha sonra bütün bu görevlerini bırakarak Devrimi yaymak için ilk önce Afrika’ya daha sonra Bolivya’ya gitti. Che Bolivya’da bir köyde konuşma yaptıktan sonra köyün muhtarı birliği ihbar etti ve Che’nin birliği yüzlerce asker tarafından çevrildi. 8 Ekim 1967’de Bolivya askerleri tarafından katledildi. Che’nin politik ve askeri bilgisinin yanı sıra enternasyonalist, hümanist kişiliği herkese örnek olmalıdır. Che sosyalizmin yeni insanını kişiliğinde somutlaştırmıştır.

Bu amaçla Eskişehir’deki Genç Direnişçiler CHE GUEVARA’yı anma etkinliği düzenlediler. Anma etkinliğinden 2 hafta önce Anadolu Üniversitesi yemekhanesi önünde stand açılmaya anmanın duyurusu yapılmaya başlandı. bunun yanı sıra Fakülteler’de, Rektörlük önünde ve Yurt önünde bildiri dağıtımı yapılarak öğrenciler anmaya davet edildi.

Anma 25 Ekim günü saat 17.00’da başladı. Anma etkinliğine yaklaşık 50 kişi katıldı. Etkinlik bir konuşmayla başladı. Konuşmada CHE’nin entarnasyonalist, hümanist, fedakar, adaletli kişiliği, Sovyetler’deki bürokratizmi ilk eleştiren kişi olduğu anlatıldı. Konuşmadan sonra CHE ve bütün devrim şehitleri adına saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Che’nin Küba’daki gerilla hayatını anlatan film gösterildi. Film gösteriminin ardından müzik dinletisine geçildi. Salonda herkes coşkulu bir şekilde hep bir ağızdan marşlar, türküler söylendi. Zamanın bitmesi neden ile şiir dinletisi yarım kaldı ve anma sona erdirildi. Etkinlik bitiminden sonra salonun dışarısına açılan ODAK Dergisi standında dergi satışı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.