Dortmund Cemevi’nde Seçim Toplantısı

0
2571

Mehmet Tanlı/ Almanya

Almanya’nın önemli ve büyük şehirlerinden birisi olan Dortmund Alevi Kültür Merkezi’nde (AKM) 24 Haziran seçimleriyle ilgili bir toplantı yapıldı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Yol TV’den gazeteci Özkan Lafatan’nın moderatörlüğünü yaptığı toplantıya Dortmund AKM Derneği üyeleri, komşu şehirlerdeki kardeş derneklerin başkanları ve üyeleri yanı sıra Mesut Kabakçı da katıldı. 

Bilgilendirme içerikli toplantıda CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan, AABF Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti Başkanı (KRV) Soner Solmaz, Dortmund Alevi Kültür Merkezi (AKM) Başkanı ve AABF Başkan Yardımcısı Aziz Aslandemir konuşmacı olarak yer aldı.

Halk, Değişim ve Demokratik Bir Türkiye İstiyor

Toplantıda söz alan konuşmacıların hepsi HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olmasıyla adil olmayan seçim koşulları ve Muharrem İnce’nin mitinglerindeki çoşkusuna ve canlılığına değindiler. Bu durumu Türkiye halkı açısından değişim isteği olarak yorumladılar. 

Ev sahibi olarak katılımcıları selamlayan Aziz Aslandemir ”‘Biz Aleviler bu seçimlerde zorlanmadan tercihimizi yaptık. Üyelerimizin siyasi tercihlerine direkt müdahele edemeyiz ama onlar CHP ve HDP’den yanadır. Erdoğanın politikaları artık iflas etmiştir. Normal şartlarda seçimi kazanması mümkün değil kazansa bile yönetmesi çok zor olacaktır. Çünkü halkı, bunalttı, ayrıştırdı. Alevilerin ve Kürtlerin varlığını inkar ederken, kendisine muhalif olan her kesime baskıları inanılmaz derecede artmış bulunuyor. Bizde değişimden yanayız ve Alevilere eşit haklar verilmesini istiyoruz.‘’ dedi.

Diğer konuşmacı Köln CHP Başkanı Günay Çapan ise Millet İttifakı’nı ve tüm demokratların birliğini savunarak ‘’Şu anda artık isimleri tartışmak anlamsız. Bizler için bu aşamada en önemli konu, tek adam Tayyip Erdoğan’a ve kurmuş olduğu baskı düzenine karşı en geniş ittifakı oluşturup onu seçimlerde yenmektir.‘’ dedi.

Dortmund’taki buluşmada söz alan Unna ve çevresi Aleviler Birliği Başkanı İsmail Koç, “Minibüs Servisimiz 15.06.2018  Cuma gününe  kadar vatandaşlarımızı Alevi-Sünni hiç farketmez sandıklara taşıyacağız. Demokrasi, özgürlük ve barıştan yana herkes umutlarının gerçekleşmesi için  oy atmalıdır‘’ dedi.

Dortmun’daki son konuşmacı AABF KRV Başkanı Soner Solmaz ise ‘’Eyaletteki tüm AKM’leri ve üyelerini seçimler için seferber ettik. Çünkü Almanya’da seçimlere ve AKP’nin gitmesi yönünde yoğun ilgi ve gayret var. Türkiye’de ve burda halklar demokrat, tam laik bir Türkiye istiyor. Bu kez AKP yenilecektir.’’ dedi.

Almanya’da Dortmund AKM gibi daha bir çok Türk derneği seçimler için kolları sıvamış durumda. Örneğin Ahlen-Münster CHP Grubu, Hagen Demokratik Türk Birliği, Unna çevresi, Bergkamen AKM, Hamm AKM ve CHP Berlin her kesimden insanı minibüsler ve otobüslerle sandıklara taşıyor.

Dortmun’daki toplantıyı moderatör Özkan Lafatan “Oy ver gitsinler’’ diyerek katılımcılara teşekkür etti ve toplantıyı bitirdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.