Erdal Kudiş Yazdı: ZORBALARIN SOKAĞA SALINDIĞI SEÇİMİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ

0
2044

Türkiye halkları tartışmalı bir seçimi daha geride bıraktı. Uzun süredir bu kadar heyecanlı ve hareketli bir seçim ortamı görmemiştik. AKP’nin katılaşan ve her gün daha da gericileşen iktidarı karşısında bir araya gelen muhalefet partileri bir umut ışığı yaktılar. Ancak kendilerine inananları yine yarı yolda bırakarak ortadan kayboldular. Muhalefet liderleri AKP’nin zorbaca tutumu karşısında sınıfta kaldılar.

Evet anti-demokratik bir seçim süreci yaşandı. Türkiye tarihinde zaten demokratik bir seçim olmamıştı. Fakat bu seçimler hükümetin yıllardır muhalefeti baskı ve terör yoluyla tasfiye ettiği, 100 binin üstünde muhalif insanı işsiz bıraktığı, ülkede IŞİT terörünün estirildiği, yüzde 90’ı Erdoğan’ın elinde olan medyanın sabah akşam onun propagandasını yaptığı, dinin ve milliyetçiliğin alabildiğine istismar edildiği ve OHAL koşullarında yapıldı. İnsanlar sisteme güvenmedikleri ve oyların çalınacağından kuşku duydukları halde  oy vermeye gittiler.

HDP’nin Cumhurbaşkanı lideri Selahattin Demirtaş cezaevinden ”seçim çalışaması” yapmak zorunda kaldı. Başta HDP olmak üzere milletvekilleri ve çalışanları tutuklandı. Mitingleri iktidarın tekeline geçmiş olan basın ve medya organlarında yer almadı. Seçim günü sandık görevlileri tutuklandı. 

İYİ Parti ve Saadet Partisi de basında yer alamadıkları gibi tıpkı HDP gibi saldırılara uğradılar. AKP ile kıyaslanmazsa da Muharrem İnce nispi oranda ekranlarda görülebildi. Bunda Anadolu Ajansı ve diğer hükümet medyasının tercihi  yanında, topladığı kitle ve mitinglerindeki konuşmaları de etkili oldu.
Toplumda AKP’nin oyları çalarak iktidarını koruyacağı düşüncesini, İnce verdiği güvenceler ile biraz kırdı ve halkta bir kilitlenme oldu. Yüz binlerce insan sandıkların başında görev aldı. İnce ise 50 bin avukat ile YSK da görev başında olacağını belirtti.

Seçim günü birçok yerden seçim ihlali haberleri geldi; birilerinin başkaları adına toplu oy kullanmaları, sandık görevlilerine müdahale ve saldırılar, açık oy kullanmalar gibi. Ancak bunlar beklenenlerdi ve bu kadar ”avans” verilmişti AKP’ye. Seçim zaten ilk turda kazanılmayacaktı. Halkın tek beklediği, inandığı muhalefet liderlerinin AKP karşısında biraz dik durması ve oylarına sahip çıkılmasıydı.

Ancak onlar seçim günü oylara sahip çıkmayı bırak ortalarda görünmediler.
AKP gerçekte seçimleri kaybetti ancak yarı askeri yarı sivil bir darbe ile seçim galibiyetini geri aldı. Sandıkta çaldığı oylar yeterli olmayınca devreye silahlandırdığı milislerini soktu. Anadolu Ajansı seçimlerden 4 gün önce şehven yayınladığı sonuca yakın bir açıklama ile Erdoğan’ın zaferini ilan ederken Erdoğan da daha YSK açıklama yapmadan televizyona çıkıp zaferini ilan etti.
Neden ?

Çünkü CHP ile HDP kitlesinin ilk kez birbirine yaklaştığı ve dayanışmada bulunduğu bir seçim dönemi yaşadık. Hatta İYİ Parti lideri ve Saadet Partisi lideri bile Kürt sorununa olumlu mesajlar veriyorlardı. Muhalefette bir dayanışma ve birliktelik havası oluşmuştu
Seçim sandıkta kaybedildi ancak halktaki bu yakınlaşma gelecek açısından olumlu bir adım olarak kenara not edilmeli.
Halkın AKP karşısındaki bu yakınlaşması Erdoğan ve onu destekleyen iktidar gücünü korkuttuğu için sandıklara müdahalenin yeterli olamayacağını anladılar.

AKP sandık hileleri karşısında sokağa çıkılması muhtemel halk hareketlerine karşı baskın yapıp kendi silahlı milislerini sokaklara saldı. Zorbaları bütün Türkiye ye göstermek içinde canlı yayınlardan paylaşıldı. Topluma “Ayağınızı denk alın” mesajı verilmesi amaçlanıyordu. Muharrem İnce halkın dikkatini başka yana çekedursun, muhalefet liderlerinin ne ile tehdit edildiği ise halen muğlaklığını koruyor. 

Ortada bir çete ve mafya devleti olduğu bir kez daha ilan edildi. Bu seçimde yeniden ortaya çıkan bir gerçeklik de şudur: Eğer ileride düzenlenecek seçimlere katılacaksak her seferinde baskı, hile ve zorbalıkla oyların gasp edilmesine nasıl karşı koyacağız? Sokağa salınan milislere nasıl karşı koyacağız? 

Erdal Kudiş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.