Erdoğan’ın LGBT ile ilgili açıklaması: “Bizim kitabımızda yok. CHP’nin kitabında var”

0
601

AKP’li Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Kadın Emeği Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Konuşmasında LGBT’ye de değinen Erdoğan, “LGBT denen olay, bizim kitabımızda yok. CHP’nin kitabında var, yavru muhalefetin kitabında var. Bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Bu tehlikelere karşı daha müteyakkız şekilde mücadele edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle: 

“2022’deki siyasi faaliyetlerimizin yarısı kadın ve gençlik kollarımızın programlarıdır. 15 seçimin tamamından açık ara birinci çıkmasından hanımlarımızın çok önemli payı bulunuyor. Geçmişte ülkemizde sözde modernlik, ilericilik, çağdaşlık iddiasıyla kadınlarımızı inançlarından, kıyafetlerinden, cinsiyetlerinden dışlayan bir zihniyetin nobranlıklarına şahit olduk. Türkiye’nin artık hatırlamak istemediği bu karanlık günlerini, AK Parti’nin demokrasi reformlarıyla geride bıraktık.

Geçtiğimiz aylarda bir gece yarısı videosuyla yeniden gündeme getirilen başörtüsü yasal düzenleme teklifi, hepimize o günleri hatırlattı. Biz de meseleyi gelin Anayasal düzeyde kalıcı olarak düzenleyecek bir teklifte bulunduk. Anayasa değişikliği tabii olarak önce Meclis’te grubu bulunan partilere götürdük. Sonra Meclis’e sunduk. Şimdi Meclis’teki komisyon ve Genel Kurul süreçlerini bekliyoruz.”

“Çocuk yaşta cinsel istismar ne İslami ne insani olarak asla kabul edilebilecek bir davranış değil”

Tam da bu süreçte yeni bir istismar konusu ortaya atılmış. Biz hiçbir zaman kız evladımızın fiziki ve ruhi olgunluğa erişmeden evlendirilmesini tasvip etmedik. Zaten kendi aile hayatımızda da bunun bir örneği yok. Çocuk yaşta cinsel istismar ne İslami ne insani olarak asla kabul edilebilecek bir davranış değil.

Gündeme gelen hadise konusunda da tüm kurumlarımız gereken takipleri yapmıştır. Ülkemizde küçük yaşta evlilik gibi sıkıntılar geçmişten beri yaşanıyor. Bu arada başka sorunlar yaşamaya başladık. Sosyal medya başta olmak üzere, çocuk yaştaki evlatlarımızın görünüşlerinden diğer insanlarla ilişkilerine kadar ciddi savrulmalara şahit oluyoruz. Çocuk gelin sorununu çözen Türkiye, çocukların daha büyük felaketlerin kucağına itildiği tehditle karşı karşıya.

“LGBT bizim kitabımızda yok”

Sicil dosyalarınız elimizde. Bunu seçime kadar meydanlarda anlatacağız. Bunca rezalete sırtını dönenlerin kirli kampanyanın gerisindeki gayenin farkındayız. Ne kız çocuklarının istismarına izin vereceğiz ne milletimizin rencide edilmesin göz yumacağız.

Evlatlarımızı korumamız gereken sapkın akımlardır. LGBT denen olay, bizim kitabımızda yok. CHP’nin kitabında var, yavru muhalefetin kitabında var. Bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Bu tehlikelere karşı daha müteyakkız şekilde mücadele edeceğiz.

Birilerinin gündemi farklı da olsa aile kurumunun temel direği olan kadınların siyasetteki varlık ve etkinliklerinin artığı bir gerçektir.

Diğer yandan Erdoğan’ın 2002 yılında Abbas Güçlü’nün hazırlayıp sunduğu “Genç Bakış” programında LGBTİ+ bireyleri için söylediği sözler ise gündem oldu. Bir öğrencinin sorusu üzerine Erdoğan şöyle cevap vermişti: “Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.