Erdoğan’ın İsveç’ten istediği Bülent Kenez hakkında karar: Mahkeme, Türkiye’ye iade edilmesini reddetti

0
353

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile gerçekleştirdiği görüşmede istediği isimler arasında olan cemaatçi gazeteci Bülent Kenez ile ilgili karar verildi. Mahkeme, Kenez’in Türkiye’ye iade edilmesini reddetti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile Ankara’da Kasım ayında düzenlediği basın toplantısında, İsveç’ten istediği isimleri yeniden hatırlatmıştı. Bu isimler arasında olan cemaatçi gazeteci Bülent Kenez’in ismini ise özel olarak ifade etmişti. Kenez’in Türkiye’ye iadesi ile ilgili bugün Yargıtay’dan karar açıklandı. Açıklanan karara göre Kenez’in Türkiye’ye iadesi reddedildi. 

İsveç ulusal televizyonu SVT’ye konuşan Kenez, karardan dolayı mutlu olduğunu ancak bu yönde bir karar beklediğini ifade etti. Kenez diğer yandan, karardan tam olarak tatmin olmadığını çünkü Türkiye’de suç işlemiş olabileceğinden şüphelenildiğini fakat kendisinin hiçbir suç işlemediğini; bu suçların Erdoğan rejimi tarafından uydurulduğunu ekledi. 

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde İsveç, altı yıl hapis cezası olan Mahmut Tat’ı iade etmiş, iade edilen Tat ise hemen cezaevine gönderilmişti.

Kaynak: SVT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.