G7 liderleri dün Japonya’da toplandı

0
70

Küresel siyasi ve ekonomik sorunların görüşüldüğü önemli uluslararası platformlardan biri sayılan G7 Liderler Zirvesi, dönem başkanlığını yürüten Japonya’da toplandı.

Ülkenin güneybatısındaki Hiroşima kentinde 21 Mayıs’a kadar sürecek toplantı öncesi kentte geniş güvenlik önlemleri alındı.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun ev sahipliğindeki zirveye ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada ve İtalya liderlerinin yanı sıra, Avrupa Birliği (AB), Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Avustralya ve Vietnam davetli.Ev sahibi Japon Başbakan ile eşi Kişida Yuko, misafir devlet ve hükümet başkanlarını, Hiroşima Barış Anıtı Müzesi önünde karşıladı.

1945’te atılan atom bombası dönemine ait 100 bini aşkın eser ve kalıntıların sergilendiği müze, G7 liderlerinin toplu şekilde ilk ziyaretine sahne oldu.

Kişida çiftinin eşliğinde, tarihi müze ile yerleşkeyi gezen liderler, yerleşkede, atom bombası kurbanları için inşa edilen anıt mezara yürüdü ve çelenk bıraktı.

ABD, 1945 yılının 6 Ağustos’unda Hiroşima’ya, 9 Ağustos’unda Nagazaki’ye attığı atom bombalarıyla 210 bine yakın kişinin ölümüne sebep olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.