Gerici Yazar Şaşırtmadı, “Ben eğitime, spora, kültüre, aydınlanmaya karşıyım.”

0
1867

Yandaş Yeni Akit’in yazarı Abdurrahman Dilipak, “Koç, spor, vesaire..” başlığıyla kaleme aldığı bugünkü yazısında, Aydınlanma ve Fransız Devrimi’nden sonra ortaya çıkan, laik ve seküler kazanımlara karşı olduğunu belirtti.

“Ben eğitime, spora, kültüre, aydınlanmaya karşı biriyim.” ifadelerini kullanan gerici yazar Dilipak, “Birileri beni, çocuklarımı “eğmesin”ler, “eğitmesin”ler.” dedi.

Dilipak yazısına şöyle devam etti;

“Spor yapacaktık, onlara göre sağlıklı yaşamak için. Spor aslında Biyolojide ‘Bitkilerin ya da bir hücreli hayvanların çok özelleşmiş olan ve yaşamın sürekliliğini sağlayan üreme yeteneğindeki hücrelere verilen ad’ idi.. Aslında ‘Sporla üreyen bitkiler’, bitkilerin en ilkel bölümünü oluşturuyorlardı. Batı ‘Cultur’una göre, ‘İnsanın doğal yaşam biçimini/forumu’nu korumak için spor yapması gerekiyordu.

Eğitim de aslında okul üzerinden ‘Kültürel bir norm’ oluşturmak için gerekli idi. Bu anlamda norm, toplumsallaşma sürecindeki grup üyelerinin  sosyal ilişkilerinde ortaya çıkan ve ‘birey’lerin grup içinde nasıl davranacaklarını belirleyen kural ve beklentilere verilen ad idi. Yine beyaz efendilerimiz bizi normalleştirmek için bize ‘İlahlık’ ve ‘Rablik’ taslıyorlardı.

Mesela, kültür de, aslında, aynı zamanda hayvanlar için, tarımsal ürünler içinde kullanılır. ‘kültür ırkı’ (İng. culture race) dediğinizde ‘Ekonomik açıdan önemli bazı hayvan ve endemik bitkilerin özel koşullar alanda yetiştirilmesiyle oluşturulan ırklar’a verilen ad’dır. Bizdeki kültür, benzer bir amaç ve yöntemle insanlara karşı uygulanır. Yani tarım ve hayvancılıkta aranan mükemmeliyetçiliğin insana uygulanmasıdır ki, burada amaç, ekonomik, siyasi, sosyal ve seküler bir amaçtır.”

Yazısının son bölümünde Koç ailesinin futbola olan ilgisi ve FETÖ ile bağına değinen Dilipak, “Bakın yarın, stadyumlardan başlayan Gezi benzeri bir kalkışma olursa ve Koç ben bu işten sorumlu değilim derse ben inanmam.” diyerek son dönemdeki Gezi finansmanları konusundan da eksik kalmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.