MEB’den Büyük Atılım: FETÖ Savar Yapay Zeka

0
1288

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ders kitaplarında FETÖ’nün “gizli mesajlarını” tespit etmek için yapay zeka kullandığını açıkladı.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, 15 Temmuz sonrası ihraç edilen FETÖ üyelerinin başka isimler kullanarak ders kitaplarına yeniden sızmaya çalışması sebebiyle, bakanlığın ilk kez bu yıl “yapay zekayı” devreye soktuğunu belirtti.

Fırat Üniversitesi bünyesinde, Türk mühendislerin geliştirdiği yazılımın iki yıllığına MEB’e hibe edildiğini söyleyen Durmuş, yazılımın dört katmanlı olarak çalıştığını ve FETÖ’ye ait binlerce metnin sisteme taratıldığını söyledi. 

Programa ilişkin olarak açıklama yapan Alpaslan Durmuş, “İntihal programında kullanılan yapay zekâya FETÖ’cü üsluplar tanıtıldı ve programın kitapları taramasının ardından birçok yayınevinin ders kitabı reddedildi. 15 Temmuz sonrasında 25 yayınevinin çalışma izni, 73 yazarın akreditasyonu, 189 ders kitabı ise iptal edildi. Taslak ders kitabı inceleme sürecinde görevlendirilen ve yaklaşık 37 bin alan uzmanından oluşan panelist havuzunda ilgili KHK’lar kapsamında 1802 panelist sistem dışı bırakıldı. Bu kişilerin piyasada gizli isimlerle, kayıtdışı ders kitabı yazımlarına girdikleri bilgisini aldık. Buna karşılık manuel incelemenin yanı sıra inceleme sürecinin başında ve sonunda olmak üzere iki kez intihal taraması ile ilk kez yapay zekâ taraması yaptık. Yapay zekâ, geçmişten günümüze yüz binlerce metin arasından yaptığı taramada farklı isimler adı altında bile olsa bu iki metnin üslup benzerliklerini tespit etti.” ifadelerine yer verdi.

Bürokrasinin bütün katmanları yıllar boyu AKP hükümeti tarafından cemaat üyeleriyle doldurulurken, FETÖ ile “mücadelede” MEB’in bu kararlı tutumu “göz doldurdu”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.