Görmezden Gelinen Bir Yangın; Dersim!

0
1783

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Aliboğazı’nın Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerinde operasyonlar sırasında atılan havan topları nedeniyle bir hafta önce çıkan yangına ‘yasak bölge’ olması gerekçe gösterilerek müdahale edilmiyor. Yangının giderek büyüyerek Hozat, Çemirgezek ve Ovacık üçgenine yayıldığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tunceli Barosu, yangına müdahale edilmesinin hukuksal bir zorunluluk olduğunu, sorumluların bir an önce görevlerini yapmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca hukuki sürecin takipçisi olunacağını da vurgulayan baro yetkilileri, yangının Orman Genel Müdürlüğü’nün yangın haritasına da eklenmediğini belirtti.
Yangına müdahale edilmemesi ve yüzlerce hektarlık alanın yanması özellikle sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı çağrıda, “Dersim’de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül Deresi ve Geyiksuyu bölgelerinde orman yangınları devam ediyor… Kurumları ve gönüllüleri yangına acil müdahaleye davet ediyoruz…” dedi.

Artı Gerçek’in haberine göre yangına bu sabah karadan göstermelik bir müdahale başladığı ancak güvenlik sebebiyle ciddi ve yeterli bir müdahale olmadığı ve tahribatın ciddi boyutlarda olduğu belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.