Hapishanelerde Kitap Sınırlaması Yeni Bir Boyut Kazandı

0
1365

Kırıkkale hapishanesinden devrimci tutsak Zeynel Karabulut’un arkadaşlarımıza gönderdiği mektupta OHAL sürecinin devamı olarak hapishanelerde gelişen baskı ve yasakların bir örneğinin daha yaşandığı görüldü.

Karabulut’un mektubunda aktardıklarına göre, ailelerin götürdükleri kitapların hapishane yönetimi tarafından içeri alınmadığı, kargo şeklinde gönderilen kitapların ise yine kendilerine verilmediği ifade ediliyor.

Hapishanelerde kitap yasaklaması daha önceden kitap sınırlaması şeklinde başlamış, devrimci tutsaklar ise bu yasağa karşılık Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Başvurunun ardından ise Anayasa Mahkemesi, “Kitap yasağı, ifade özgürlüğünü engellemez” şeklinde karar vermişti.

Devrimci tutsak Zeynel Karabulut mektubunda, “Şimdi cezaevi yönetimi, Kırıkkale Hapishanesinde tutsaklara kitap getirilemez ve gönderilemez şeklinde yasağı tebliğ ediyor, kitapları dış kantinden kendi hesabınızdan satın alın, sansür kurumundan geçerse kitap tarafınıza verilecektir, diyor” ifadelerine yer verdi.

14.06.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.