HDP’nin Kazandığı Cizre, İdil, Silopi Belediyeleri Önlerine Polis Kulübeleri Kuruluyor

0
1123

HDP’nin kazandığı Cizre, İdil ve Silopi belediyelerinin önlerine polisler tarafından yazılı tebligat olmadan X-ray cihazları ve kulübeler konuldu. Cizre’de saatlerce süren protestoda, yurttaşlara yönelik polis saldırısı yaşandı. İlçe Emniyet Müdürü’nün, Eş Başkan Mehmet Zırığ’a, “Evet, kanuna aykırı davranıyoruz” demesi dikkat çekti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Halkların Demokratik Partisi’nin, 31 Mart yerel seçimlerinde kazandığı kayyum yönetimindeki Şırnak’ın Cizre, Silopi ve İdil belediyelerinin önlerine akşam saatlerinde polisler tarafından kulübe ve X-ray cihazları konuldu.

Cizre’de toplanan halk: Kayyuma boyun eğmeyeceğiz!

Cizre’de akşam saatlerinde belediye binasının bulunduğu sokağın giriş ve çıkışlarını kapatan çok sayıda polis, vinçle getirdikleri X-ray cihazı ile polis bariyerlerini belediye girişine koymak istedi. Bunun üzerine Belediye Eş Başkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu’nun da aralarında bulunduğu belediye meclis üyeleri ve çok sayıda çalışan binanın önüne geldi. TOMA’nın hazır bekletildiği sokakta kısa bir süre sonra çok sayıda yurttaş toplanmaya başladı.

Polisler, “kendilerine verilen talimat doğrultusunda X-ray cihazı ve bariyerleri belediyenin önüne koyacaklarını” dile getirdi. Duruma tepki gösteren Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ, kayyumun (İlçe Kaymakamı) keyfi bir uygulama yapamayacağını belirterek, “Kayyuma boyun eğmeyeceğiz” tepkisinde bulundu. Polis yetkilisi ise, gerekçeli bir kararın olduğunu bunu açıklamak zorunda olmadığını ifade etti.

Eş Başkan Zırığ, yazılı bir tebligatın kendilerine ulaşmadığını ve bildirim yapılmadan böylesi bir uygulamaya gidilemeyeceğine dikkat çekti. Mevzuatın açık olduğunu vurgulayan Zırığ, yazılı talimat gönderilmesini talep etti. Zırığ’ın, “Herhangi bir yere giderken tebligat olmadan mı gidiyorsunuz” şeklindeki sorusuna ise, Emniyet Müdürü “Muhakkak size yazmışlardır” cevabını verdi.

“Siz 31 Mart’ta iradenize sahip çıktınız, yine belediyeyi elinizden almak istiyorlar”

Tartışmadan herhangi bir sonucun çıkmaması üzerine belediye eş başkanları ve meclis üyeleri bir süre bina önünde oturdu. Bu sırada yurttaşlar alkışlarla kararı protesto ederek, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı attı. Burada yurttaşların yanına giden Eş Başkan Zırığ, “Siz 31 Mart’ta iradenize sahip çıktınız. Yine belediyeyi elinizden almak istiyorlar. Ancak biz sizin iradenizin takipçisi olacağız” diye konuştu. Zırığ’ın konuşması sırasında sokağın diğer tarafından protesto sesleri yükseldi. Bu sırada, protesto için toplanan yurttaşlara yönelik polis saldırısı yaşandı.

Saatlerce süren protestonun ardından polisler, X-ray cihazını belediye girişine yerleştirdi. Kısa bir açıklama yapan Eş başkan Zırığ, duruma itiraz edeceklerini ifade etti.

Silopi’de de belediye önüne polis kulübesi konuldu

HDP’nin kazandığı Silopi Belediyesi önüne de akşam saatlerinde polisler tarafından benzer gerekçeyle polis kulübesi konuldu. Durumun öğrenilmesi üzerine belediye eş başkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk ile çok sayıda kişi belediye binası önüne geldi. Eş Başkanlar, polis kulübesinin konulmasına tepki gösterdi.

İdil Belediyesi önüne polis kulübesi

Cizre ve Silopi’nin hemen ardından gece geç saatlerinde İdil Belediyesi girişine de polisler tarafından X-ray cihazı konuldu. Belediye Eş Başkanı Murat Şen, bina önüne gelerek polislerle görüştü.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.