HDP’nin yaşlılara yardım götürmesine valilik yasağı

0
765

Koronavirüs salgını nedeniyle evden çıkamayan yurttaşlarla dayanışma gösteren HDP’lilerin yardımları Valilik kararıyla engellendi.

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, 22 Mart’ta 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların İçisleri Bakanlığı kararıyla sokağa çıkmalarının yasaklanması üzerine, HDP Diyarbakır örgütleri, evlerinden çıkamayan ve bakıma muhtaç vatandaşları tespit ederek, ihtiyaçlarını gidermek için çalışma başlattı. Ancak HDP’nin yaşlılara ve bakıma muhtaç kişilere yönelik yardımlarının, Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklandığı belirtildi.

HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Besile Narin, dün sabah saatlerinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube tarafından arandığını ve valiliğin yapacakları yardımlara izin vermediği bilgisinin aktarıldığını söyledi. Narin, “Emniyetten arandım ve bana, evine gidip yardım yaptığımız kişinin de hayatını riske attığımız söylendi. Oysa biz mahallelere, evlere önlemlerimizi alarak gidiyoruz. Maske ve eldiven takarak ihtiyaç sahibi olan yaşlıların ihtiyaçlarını belirlemek üzere çalışma başlattık. Daha sonra onlara gerekli yardımları yapacaktık. Ancak çalışmamızın valilik tarafından yasaklandığı söylendi.”

Kendisine telefon ile ulaşan polislerin, “Gerekli yardımları güvenlik güçleri yapar.” dediklerini aktaran Narin, böyle zor günlerde dayanışma içinde olmanın hayati önem taşıdığını, ancak çalışmalarının her fırsatta engellendiğini belirterek, valiliğin engelleme kararına tepki gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.