Her 3 Günde 2 Kadın Öldürülüyor!

0
1572

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, kadına yönelik şiddetle ilgili, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine Bakanlık’tan cevap geldi.

Gürer önergesinde;

  • Polis kayıtlarına geçen, aile içi şiddete maruz kalan kadın sayısı kaçtır?
  • Daha sonra bunların takibi yönünde bir çalışma yapılmış mıdır?
  • Bu kapsamda tarafınıza ulaşan ve kayıt altına alınan kişi sayısı kaçtır?
  • Bugüne kadar, (yıllar itibarıyla) aile içi şiddete uğrayan ve hayatını kaybeden kadın sayısı kaçtır? İllere göre dağımı nedir? sorularını yöneltti.

Bu konuda ilk kez veri paylaşımı yapan İçişleri Bakanı Soylu, verdiği cevapta 2017 yılında 133 bin 809 kadının, 2018 yılının ilk 7 ayında da 96 bin 417 kadının şiddete maruz kaldığını ve şiddete maruz kalan kadınlardan 393’ünün hayatını kaybettiğini belirtti.

Soylu’nun veri paylaşımının ardından, Gürer yaptığı açıklamada, “Verilen rakamlara göre, ülkemizde her gün yaklaşık 400 kadın şiddete maruz kalıyor. Bu sadece kayıtlara geçen rakam; şiddete maruz kaldığını saklayan kadınlarla birlikte rakamın çok daha vahim boyutlarda olduğu acı bir gerçektir. Diğer taraftan bu yılın ilk 7 ayında ve geçen yıl toplam 393 kadın cinayeti işlenmiş. Bu da gösteriyor ki ülkemizde, her 3 günde 2 kadın cinayeti işleniyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.