Hrant İçin Adalet İçin!

0
1349

Hrant için, Adatel için

Kontrgerilla ve derin devletin sürekli hedef gösterdiği ve katledileceği bilinmesine karşın yetkililer tarafından herhangi bir koruma tahsis edilmeyen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de katledilmişti. Aradan iki yıl geçmesine rağmen herkesin gözü önünde gerçekleştirilen bu cinayeti planlayanlar ortaya çıkarılmadı. Aynı süre zarfında Hrant’ın dostları da onu unutmadıklarını, unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kararlı bir biçimde gösterdiler. 19 Ocak 2009 Günü öğle saatlerinde de Halaskargazi Caddesi önünde binlerce insan toplanmaya başladı.

Hrant Dink’in fotoğrafları yanı sıra karanfillerin taşındığı Anma için toplanan binlerce kişi “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Hepimiz Hrantız Hepimiz Ermeniyiz”, “Türk Kürt Ermeni Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Hrant İçin Adalet İçin”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Faşizme İnat Kardeşimsin Hrant” ve “Hrantın Katili Ergenekon Devletidir” sloganlarını gür bir biçimde haykırdılar.

Anma Saat 14:30’da başladı. Halaskargazi Caddesi’nde Ermeni çalgısı “duduk” eşliğinde verilen dinleti sırasında Hrant’ın sevdiği türküler çalındı. Vurulduğu saat olan 15:00’e kadar bekleyen binlerce insana; Dink’in katledilmeden kısa süre önce yaptığı bir Konuşma’nın kaydı dinletildi. Dink; insanların bu topraklarda birbirlerine saygılı bir şekilde yaşamaları gerektiğini belirttiği konuşmasında; “Benim için bu dünyada en büyük suç ırkçılıktır. Eğer ben bu suçu işlediysem, o da ırkçılıktır” sözleriyle bu toprakların insanlarının birlikte yaşayabilmesinin temel koşulunun içlerindeki ‘zehir ve öfke’den kurtulmaktan geçtiğini vurguluyordu. Konuşmanın ardından yapılan saygı duruşu öncesinde Rakel Dink ve çocukları da Agos Gazetesi önünde bekleyen binlerce insanı selamlayıp onların arasına katıldılar.

Saygı duruşunun ardından sanatçı Halil Ergün, Leman Sam ve Mustafa Alabora Agos Gazetesi’nin balkonundan kitleyi selamladılar. Katılımcılar adına Halil Ergün; Hrant’ın katledilmesinin üzüntüsünü derinden taşıdığını belirtirken, Hrant’ın bu toprakların yetim bir Halkı’nın yetim bir çocuğu olduğuna vurgu yaptığı Konuşması’nda “Hrant Dink’in öldürülmesini engelleyemediğimiz için bu toprağın Ermenilerinden özür diliyoruz” dedi.

Ergün’ün özrüne binlerce insan da “özür diliyoruz” diye haykırarak destek verdiler. Hrant Dink ile ilgili duyguların paylaşıldığı Konuşma’dan sonra vurulduğu yere karanfil ve lolipoplar bırakıldı. Etkinlik; sürmekte olan Mahkeme’nin 8. Duruşması’nın 26 Ocak Günü olacağı duyurusu ve katılım çağrısıyla son buldu.

Anma Etkinliği’ne; Hrant Dink’in eşi ve kızları, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP Milletvekilleri Akın Birdal ve Sebahat Tuncel, TTB Merkez Konseyi Başkanı Gencay Gürsoy, KESK Genel Başkanı Sami Evren’in yanı sıra birçok devrimci kurum temsilcisi ile bazı aydın ve yazarlar katıldılar.

Anma Etkinliği’nin bitmesinin hemen ardından Taksim’e doğru sloganlarla yürümek isteyen kitleye barikat kuran polis, tazyikli su, gaz bombaları ve havaya ateş açarak müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından Tarlabaşı ve İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında yer yer küçük çaplı çatışmalar yaşanırken; bazı insanlar da gözaltına alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.