İHD’den koronavirüs önlemi: “Cumartesi Anneleri ve F Oturması etkinliği sosyal medyadan sürecek”

0
694

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi bir açıklama yaparak koronavirüs salgını nedeniyle gelişebilecek risklere karşı bazı önlemler aldıklarını duyurdu.

İHD, aldıkları önlemler kapsamında, gelişebilecek ağır hak ihlallerine karşı faaliyetlerini devam ettireceklerini fakat dernekte zorunlu haller dışında toplanmalara ara verildiğini aktarırken; “Cumartesi Anneleri” ve “F Oturması” eylemleri dahil olmak üzere düzenlenecek tüm basın açıklamalarının bir süre sosyal medya üzerinden sürdürüleceğini belirtti.

İHD’nin yollamış olduğu açıklama şu şekilde:

DERNEK FAALİYETLERİMİZİ YÜRÜTÜRKEN CORONAVİRÜS SALGININA KARŞI ALDIĞIMIZ ÖNLEMLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME:  

Bilindiği üzere Coronavirüs salgını ölümcül sonuçları ile dünyayı tehdit etmektedir. Türkiye’de de bu tehdit toplumun tamamını etkisi altına almış, salgından korunmak en önemli gündem haline gelmiştir. Bu alanda yürütülmekte olan bilimsel çalışmaların sonuçları korkutucu tabloyu gözler önüne sermektedir.

Tabip odaları ve çeşitli sağlık örgütlerinin bu bilimsel çalışmalar üzerinden yaptıkları uyarılar çerçevesinde derneğimiz de, faaliyetlerini ne şekilde sürdüreceğine dair değerlendirmelerde bulunmuş ve her şubenin özgün koşullarını gözeterek faaliyetlerini biçimlendirmesine karar verilmiştir. 

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi olarak bu çerçevede yaptığımız değerlendirme neticesinde; Nisan başında yeniden gözden geçirilmek üzere aşağıdaki kararlar alınmış bulunmaktadır.

–           Bu süreçte de ağır hak ihlallerinin ortaya çıkacağı ve bu ihlallerinin takibinin bir zorunluluk olduğu düşüncesi ile faaliyetlerin devam ettirilmesi,

–           Bu yapılırken salgın riskine karşı alınması gereken zorunlu önlemlere uyulmasına, bulaştırma riski nedeniyle, görevli arkadaşların haricindeki üyelerimizin zorunlu haller dışında dernekte bir araya gelmekten kaçınmaları,   

–          Uzaktan yürütülebilecek işler için özel organizasyon yapılması, 

–          Zorunlu ve acil durumlar dışında başvuruların e posta istanbu@ihd.org.tr)  ve telefon ( sabit hat:  0212 244 44 23 –  Mobil hat 0554 147 52 50 ) üzerinden yapılması için kamuoyunun bilgilendirilmesi,

–          Genel üye toplantısı ve benzeri toplantıların ertelenmesi,

–          Bu sürede sosyal medyanın etkin kullanılması ve Şube basın açıklamalarının sosyal medya üzerinden yapılması,

–           Gözaltında kayıplara dikkat çekmek, kayıpların bulunması ve faillerin cezalandırılmaları talebi ile her hafta kesintisiz olarak gerçekleştirilmekte olan “Cumartesi Anneleri” etkinliği ile,

Hasta mahpusların sorunlarına dikkat çekmek için gerçekleştirilen “ F Oturması “ etkinliğinin, sosyal medya hesapları üzerinden sürdürülmesi.   

Hak ihlallerine karşı mücadelemizin kesintisiz süreceğini bir kez daha belirtiyor, salgının ağır bir tahribata yol  açmadan atlatılması dileğimizi paylaşıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.