İngiliz Savunma Bakanlığı’nda çalışan 60 kadın cinsel tacize uğradıklarını açıkladıkları bir mektup yazdı

0
81

İngiliz Savunma Bakanlığı’nda üst düzey makamlarda çalışan 60 kadın, erkek meslektaşları tarafından cinsel saldırı, taciz ve istismara uğradıklarını iddia ettikleri bir mektupla bakanlıktaki “düşmanca” ve “toksik” kültürü eleştirdi.

Guardian’da yer alan habere göre mektup, geçtiğimiz ay büyük bir grup üst düzey devlet memuru tarafından Savunma Bakanlığı’nın sekreterine, kadınların kişisel deneyimlerini anlattıkları anonim ifadelerle birlikte gönderildi.

Habere göre mektupta “toplum içinde toksik ve uygunsuz olarak değerlendirilebilecek, ancak Savunma Bakanlığı’nda hoş görülen davranışlar nedeniyle günlük çalışma hayatının zorlaştığı” belirtiliyor. Kadınların Savunma Bakanlığı’ndaki erkek meslektaşları tarafından cinsel ve sözel tacizlere maruz kaldıkları iddiaları da yer alıyor. Bu davranışlar arasında müdahaleci bakışlar, cinsel içerikli yorumlar ve kadınların kıyafetleri, görünüşleri ve kokuları hakkında düzenli olarak yapılan yorumların yer aldığı ifade ediliyor.

Mektupta kadınlar birçok tacizi somut örnekler vererek dile getirmişler. Örneğin
yurt dışında Savunma Bakanlığı için çalışan bir kadın, yüksek rütbeli bir subay tarafından “sırtının alt kısmına ve bacaklarına defalarca dokunulduğunu” bildirmiş, fakat şikayete rağmen subay cezalandırılmamış.

Bazı kadınlar ise subayların, kadınların görünüşlerine ve “yatakta nasıl olduklarını düşündüklerine” göre derecelendirildikleri bir Excel belgesi tuttuklarını bildirmişler.

Kadınlar mektupta ifade ettikleri tacizlerin sadece “buzdağının görünen kısmı” olduğu da dile getirmişler.

İngiltere Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Şikayetlerden derin endişe duyuyoruz ve istismarları ele almak üzere harekete geçeceğiz. Hiçbir kadın Bakanlıkta kendini güvensiz hissetmemelidir, bu davranışa müsamaha gösterilmeyecektir. Böyle bir deneyim yaşayan ya da böyle bir duruma tanık olan herkesi derhal bildirimde bulunmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.