İşkence haberleri artıyor: Üç hapishanede tutsaklara işkence!

0
814

Geçtiğimiz hafta Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’ne istekleri dışında sevk edilen 12 tutukluya işkence iddialarının ardından Bakırköy ve Bandırma Hapishaneleri’nden de benzer haberler gelmeye başladı.

Tekirdağ T Tipi Hapishanesi’nin kadın ve çocuklara ayrılacağı iddiasıyla boşaltıldığı ve istekleri dışında sevk edilen tutsakların ring aracında askerler tarafından sürekli olarak hakarete maruz kaldıkları bildirildi.

Avukatları aracılığıyla yaşadıklarını aktaran tutsaklar, F Tipi Hapishane girişinde çıplak arama dayatması yapıldığını, bunu kabul etmedikleri için de darp edildiklerini aktarırken, kitap ve elbiselerine de el konulduğunu belirtti. İddialara ilişkin aranan hapishane yönetiminden ise herhangi bir yanıt alınmadığı belirtildi.

Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde koğuşlar basıldı

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde, Cuma günü iki koğuşa baskın düzenlenerek arama yapıldığı belirtildi. 100’ün üzerinde gardiyanın katıldığı baskınlarda, koğuşların dağıtıldığı, tutsakların kişisel eşyalarının yerlere atıldığı ve radyolarına el konulduğu bildirildi. Baskın sırasında bazı kadın tutsakların uygulamaya tepki gösterdikleri için gardiyanlar tarafından boğazları sıkılarak darp ve tehdit edildiği de bildirildi.

Bandırma Hapishanesi’nde de istek dışı sevk dayatması

Balıkesir Bandırma Kapalı Hapishanesi’nde de, 12 Şubat’ta 25 tutuklu istekleri dışında Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sevk edilirken darp edildi. Sevk sırasında darp edilenlerden birinin de İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklu listesinde adı bulunan Abdullah Onğunlu olduğu belirtildi. Onğunlu’nun ağabeyi Mehmet Onğunlu, kardeşinin 26 yıldır hapishanede olduğunu ve bu süreçte çok sayıda hastalığa yakalandığını söyledi.

Sevkleri öğrendiklerinde Bandırma Hapishanesi’ni aradıklarını belirten ağabey Onğunlu, hapishane yönetiminin de sevkleri doğruladığını ifade etti. Kardeşinin ağır hasta olduğunu, hastalığından kaynaklı kendilerine yakın bir hapishaneye sevkinin yapılması için Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkif Evlerine (CTE) defalarca yaptıkları başvuruların cevapsız kaldığını aktaran Onğunlu, tutsakları darp edenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.