İzmir’de Gözaltına Alınan Eylemcilere, İşkence ve Kötü Muamele İddiaları

0
162

Van’da halkın belediyelere kayyum atanmasına karşı çıkması üzerine başlatılan eylemlere katılan protestocular, Çarşamba günü sabah saatlerinde evlerine yapılan operasyonlarla gözaltına alındı. Özel harekat polisleri tarafından düzenlenen operasyon sonucu 16 kişi tutuklandı. Daha önce eylem sırasında tutuklanan 2 kişiyle birlikte, toplamda 18 kişi gözaltına alınmıştı. 16 kişinin yargılandığı dava sürecinde 9 kişi tutuklanırken, 7 kişi serbest bırakıldı ve şu anda 11 kişi tutuklu bulunuyor.

Sanıkların avukatları tarafından yapılan açıklamada, 2911 sayılı “Kanun muhalefet, toplantı ve yürüyüş hakkı ile polise mukavemet” suçlamalarıyla yargılandıklarını açıkladı. Savunma avukatları, müvekkillerinin ifadelerinin dinlenmediğini ve polise mukavemet suçlamasıyla ilgili somut bir delilin ortaya konulmadığını belirtti. Mukavemet suçlamasında bulunan 2 polisin şikayetçi olduğu, ancak bu şikayetlerin delillendirilemediği ifade edildi. Savunma, kararların siyasi olduğunu ve toplumsal muhalefeti bastırmaya yönelik olduğu beyan edildi.

Davada serbest bırakılan eylemciler gözaltında yaşadıklarına dair yaptıkları açıklamada, 3 gün boyunca insanlık dışı muamele gördüklerini belirtti. Gözaltı süresince yemek verilmediği ve bu nedenle açlık grevine girdiklerini ayrıca bir tutuklunun çıplak aramaya maruz kaldığını halka duyurdu. İnsan onuruna yakışmayan davranışlarda bulunan polislerin teşhir edildiklerini ancak bir yaptırım ve çözüm uygulanmadığı hatta muamelenin devam ettiği iddia edildi. Tutuklular, Van halkının iradesine sahip çıkmak amacıyla İzmir’den ses verdikleri için bu muameleye maruz kaldıklarını belirtti.

İzmir Bayraklı Adliyesi’nde görülen dava yaklaşık 8 saat sürdü. 00.45’te biten davayı adliyenin önünde çok sayıda kurumun oluşturduğu kalabalık bir gurupta takip etti. Basın açıklaması sırasında ve sonrasında “Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla destek verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.