Kadın Erkek El Ele, Mücadeleye

0
1242

Devrimci Demokratik Kurumlar; 2 Mart Günü Kadıköy İskele Meydanı’ndaki Basın Açıklaması ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kadıköy’de yapılacak Miting’e katılım çağrısı yaptılar.

“Cinsel Ulusal Sınıfsal Sömürüye, Emperyalist Saldırganlığa, Yoksulluğa, Gericiliğe ve Ezilmeye Karşı 8 Mart’ta Kadıköy’deyiz” Pankartı’nın açıldığı Eylem’de Basın Açıklaması’nı kurum bileşenleri adına Bahar Gök yaptı.

Gök “Biz dünyanın yarısıyız. Biz ki üreten ve yaratanız, insanlığın binlerce yıllık tarihiyle bugünlere getirdiği bütün değerlerde bizim de emeğimiz vardır” dedi. Gök Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da, Nepal’de, Kürt Coğrafyası’nda halklar üzerine bombalar yağdırıldığını,  emperyalistlerin tecavüzü, katliamı kendilerine hak gördüklerini ifade etti. Gök “Kriz deyip sömürünün dozu arttırıldıkça ucuz emek denilerek biz kadınlar daha fazla sömürülüyoruz. Özgürlük adına bizlere sundukları ise daha fazla sömürülme özgürlüğünden başka bir şey değildir” dedi. Binlerce yıldır ‘kadın erkek için yaratıldı’ diyen erkek egemen ideolojinin sürdüğünü ifade eden Gök “Evdeki baskı, işyerindeki azgın sömürü ve kapitalizmde bedenlerimizin metalaştırılması hep bu erkek egemen ideolojinin tepemizden inmeyen yumruğu oldu” dedi. Gök hep direndiklerini ve bugün yine meydanlarda olduklarını ifade etti.

Açıklama  “8 Mart 1857 günü New York’ta dokuma atölyelerinde vahşice sömürülen kadın işçiler direnişe geçip greve başladıklarında patronlar ve onların devleti 111 kadın işçiyi katlettiler. Mücadelemizin tohumları burada atıldı. Artık herkes öğrenecekti ki, kapitalist sömürü karşısında eşlerimizin, çocuklarımızın, babalarımızın, kardeşlerimizin omuzbaşında biz de vardık. Dünyanın yarısı biz isek, kavganın yarısı da biziz!” sözleriyle devam etti. Son olarak mücadeleye katılım çağrısı yapılırken 8 Mart Pazar Günü Kadıköy’de

“Cinsel Ulusal Sınıfsal Sömürüye, Emperyalist Saldırganlığa, Yoksulluğa, Gericiliğe ve Ezilmeye Karşı” düzenlenecek Miting’e Çağrı ile Açıklama son buldu.

Açıklama sırasında “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “8 Mart Kızıldır, Kızıl Kalacak”, “Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Son” sloganları atıldı. Açıklama’nın ardından Miting’e Çağrı için hazırlanmış olan bildiriler İskele Meydan ve çevresinde dağıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.