Krizin Faturasını Ödemeyeceğiz

0
1296

İstanbul Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, 7 Şubat günü Taksim Tramvay Durağı’nda, 15 Şubat Pazar günü yapılacak olan “İşsizliğe ve Yoksulluğa Karşı Birleşik Mücadele için Emek ve Demokrasi Mitingi” ne katılım çağrısı yapmak amacıyla Basın Açıklaması gerçekleştirdi.

Taksim Tramvay Durağı’nda “Krizin Bedelini Ödememek İçin Birleşik Mücadeleye! 15 Şubat’ta Kadıköy’e Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu” Pankartı’yla biraraya gelen yüze yakın insanın katıldığı bir Basın Açıklaması gerçekleştirildi.

Platform adına Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Yunus Öztürk Basın Açıklamasını okudu. Öztürk “Bugün de sermayenin ağzından çıkan ilk söz ‘krizdeyiz, ödemelerimiz var’ oluyor. Yani işten çıkartmalar artıyor, zamlar karşısında ücretlerimiz eriyor, çalışma koşullarımız ağırlaşıyor. Patronlar ve AKP hükümeti kriz karşısında ortak bir şekilde el birliği yaparak krizin faturasını işçi ve emekçilere ödetiyor” dedi. Açıklamada AKP’nin İMF ile anlaşma imzalayarak özel sektörün 152 milyar dolarlık borcunu üstlenirken faturanın emekçiye kesildiği ifade edildi. Askeri harcamalara ayırılan bütçenin durudulması, emekçiye bütçe ayırılması gerektiği ifade edilen Açıklamada “Emekçi halk için kriz kabaran faturalardır. Elektiriğe, doğalgaza, suya, gıda ürünlerine yapılan zamlar emekçi halkın hayatını karartıyor. Doğalgaz ve elektirik başta olmak üzere zamlar geri alınsın; fiyatlar dondurulsun” denildi. İşten çıkarmaların kriz gerekçe gösterilerek arttığı vurgulanırken; çalışanlar ve iş bulabilenler için de ağır çalışma şartlarının dayatıldığı belirtildi. Öztürk “İşçiler ve emekçiler bir kez daha kapitalistlerin krizine kurban ediliyor. Bu düzenin efendileri, karlarındaki düşüşleri ve kapitalizmin kumarhanelerinde kaybettikleri paraları, işçi ve emekçiyi soyarak telafi etmeye çalışıyor” dedi. Bıçağın kemiğe dayandığını ve artık mücadele etmek dışında bir çıkış yolu kalmadığını ifade eden Öztürk “Öfkeni ve umudunu 15 Şubat’ta Kadıköy’de yapılacak mitinge taşımalısın! Böylelikle hep birlikte bir mücadele cephesinde buluşup krizin bedelini ödemeyeceğimizi haykırabiliriz! Daha etkili mücadelelere hazırlanabiliriz!” sözleriyle açıklama son buldu.

Açıklama, Taksim İstiklal Caddesi boyunca, yapılacak olan mitinge çağrı niteliğinde hazırlanan bildirinin dağıtımı ile son buldu.

Anadolu Yakası’nda da HSGGP bileşenleri Kadıköy İskele Meydanı’nda, Basın Açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamının  ardından bildiri dağıtımı gerçekleştirilerek 15 Şubat Mitingi’ne çağrı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.