Katliamın 5.Yılı: Sorumlular Serbest, Ailelerin Avukatları Hapiste

0
1427

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan katliamın üzerinden 5 yıl geçti.

Bugün, Türkiye’nin birçok şehrinde ve Soma’da anmalar yapılarak katliamda yaşamını yitirenler anılacak.

301 madencinin katledilmesinin 5. yılında katliamın sorumlularından biri olan patron serbest bırakılırken, işçi ailelerinin avukatı Selçuk Kozağaçlı ise hapiste.

Katliamda yakınlarını kaybeden ailelerin acıları hiç dinmedi. 4 buçuk yıl süren yargı sürecinde, ihmallerle katliamın göz göre göre geldiği bilirkişi tutanaklarına yansırken, patron ve diğer sorumlulara ödül gibi cezalar verildi. İstinaf mahkemesi ise geçtiğimiz günlerde, Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a maden işletme yetkisini de iade edip tahliye kararı vererek, ailelerin acısını katladı.

Katliamda hayatını kaybeden Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya, patron Can Gürkan’ın tahliye edilmesi ve Soma Katliamı’nın yıl dönümünde şunları söyledi: “Karar bizi bir kez daha öldürdü. Adaletin yerlerde süründüğünü bir defa daha gördük. Daha önce ağabeyimi de madende kaybettim, onda da ceza verilmemişti. Patronu yine cezalandırmadılar. Bizi savundu diye avukatımız cezaevinde tutulurken, 301 insanın ölümünden sorumlu Can Gürkan’ı serbest bıraktılar. Adalet böyle olmamalı. Adalet yazısı duvarda kalmasın, zengine işlemesin, garibanlara da işlesin.” 

Oğlu Uğur Çolak’ı kaybeden İsmail Çolak ise, “Bugün bu anmanın anlamı daha da büyük. 5. yılındayız Soma Katliamı’nın. Geçtiğimiz aylarda Soma katliamının sorumlularından Can Gürkan da tahliye edildi. Canımız acıyor. Yeni katliamların önünü açtılar ve buna dur demek zorundayız. Yılmadan adalet talebimizi haykırmak zorundayız. Biz tahliye kararına karşı Yargıtay’a taşıdık, umarım bu dava tekrar görülür. 301 canın ölümünden sorumlu kişilerin yeniden en ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyoruz. Bunun için de mücadele edeceğiz. Adalet olmayan ülkede adalet arıyoruz. Umarım ki adaleti yer altından kömür çıkarır gibi yer yüzüne çıkaracağız.” ifadelerine yer verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuya ilişkin yaptığı paylaşımda,“Soma faciasının 5. yılında 301 madencimizi saygıyla anıyorum. Verilen sözler tutulmadı, bir arpa boyu yol alınmadı. Soma faciasından bugüne 299 madenci daha yaşamını yitirdi. Yani bir Soma daha oldu. Sebebi Soma Komisyonu raporunun iktidar tarafından dikkate alınmamasıdır.” dedi.

Sosyal medyada Soma etiketiyle yapılan paylaşımlar ise ilk sıralarda yer aldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.