RTÜK Karar Verdi: Gezi Direnişi’ndeki Polis Şiddetini Eleştirmek Suç

0
1170

AKP ve Saray’ın Gezi Direnişi’yle hesaplaşması bitmedi, bitmiyor.

Gazeteci Zafer Arapkirli’nin radyoda yayınlanan sabah programına RTÜK tarafından ceza verildi. Cezanın gerekçesi ise, Gezi Direnişi’ndeki şiddetin eleştirilmesi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), RS FM’de yayınlanan Seyr-i Sabah programına, programı hazırlayan Zafer Arapkirli’nin Gezi Direnişi sırasındaki polis şiddetini eleştirmesini gerekçe göstererek, üst sınırdan, yüzde 5 idari para cezası ile 5 kez program durdurma cezası verdi.

BirGün’ün haberine göre, CHP’nin RTÜK üyesi İlhan Taşcı, programın Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan bir şikâyet üzerine değerlendirmeye alındığını belirtti.

Adı geçen yayına bakıldığında, “Abdullah Cömert’in katledilmesinde sorumlu bulunan, katili konumunda yargılanan polisin cezasının hafifletilmesiyle ilgili Zafer Arapkirli yorum yapıyor. Bunun ne kadar yaralayıcı, adalet duygusunu zedeleyici oluşuna vurgu yapıp örnekler sıralıyor. Berkin Elvan’ın katledilmesi, Ali İsmail’in (Korkmaz) sopalarla dövüle dövüle öldürülmesi… Bunları hatırlatarak aslında bir şiddetin, polis şiddetinin sonuçlarını bir gazeteci olarak yorumluyor.” diyen Taşçı, kararın oy çokluğuyla alındığını ve programa “Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunma” gerekçesiyle ceza kesildiğini söyledi.

RTÜK’ün ilgili kararının, Gezi Direnişini kriminalize ettiğini ve bir “terör eylemi” olarak değerlendirdiğini belirten Taşcı, Arapkirli’nin yaptığının gazetecilik olduğunu ve şiddeti eleştirmesinin doğal olduğunu vurguladı.

Sosyal medya hesabından bugün itibariyle yayının durdurulduğunu paylaşan Zafer Arapkirli ise kullandığı ifadelerin yasa dışı olmadığını vurgulayarak, “En üst sınırdan, en ağır ceza verilmiş. Adam öldürme çağrıları yapılıyor, yandaş televizyonlarda insanlar tehdit ediliyor. Bizim kimseye yönelik böyle bir tavrımız yok, ben yorumcuyum. Kullandığımız ifadeler yasa dışı ifadeler değil. Bunu yapsak zaten adliyeyle başımız derde girer. Ortada ciddi bir haksızlık olduğu gerçek. Ne yapmak istedikleri belli.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.