KESK’li Kadınlardan 8 Mart Çağrısı

0
3074

28 Şubat Günü Saat 18:30’da Taksim Tramvay Durağı’nda kadına yönelik şiddet ve tecavüz saldırılarının son bulması için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde alanlarda olacaklarını belirten KESK’li Kadınlar İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Taksim Tramvay Durağı’nda “Kadınlar Artık Susmayacak”, “Yaşasın 8 Mart Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Krizin Faturası Patronlara, “Tecavüzcü Polis Hesap Verecek”, “Sözleşmeli Köle Olmayacağız”, “Kadınlar El Ele Özgürleşmeye”, “Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Son” sloganları ile Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyen KESK’li Kadınlar burada bir Basın Açıklaması gerçekleştirdi.

Basın Açıklaması’nı BES 2 Nolu Şube Başkanı Nevin Kaplan gerçekleştirdi. Kaplan tecavüz ve tacize uğrayan kadınların zorla intahara sürüklendiğini, küçük kız çocuklarının cinsel istismara uğradığını belirtti. Kaplan; “Kocasından ayrılmak istediği için kocası tarafından 14 kurşunla katledilen Ayşe; Barış için çıktığı yolda tecavüz edilip katledilen Pippa Baca ve Güldünya gibi örneklerin her geçen gün çoğaldığını ifade etti. Kaplan Açıklama’da küçük bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan Hüseyin Üzmez gibi insanların da devlet tarafından korunduğunu, buna tepki gösteren insanların ise gözaltına alındığını belirtti. Kaplan; “Kadınların üretim süreçlerine dahil olduğu; tam istihdam politikalarının uygulandığı; kadınların eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi temel hizmetlere ücretsiz ulaşabildiği; onurlu ve demokratik çalışma yaşamının uygulandığı; bütün insanların cinsiyet, etnik köken, ulusal ve dinsel kimlik, cinsel yönelimine bakılmaksızın aynı hak ve özgürlüklerden yararlandığı; özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik bir Türkiye için mücadeleye devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Eylem’in ardından Sabah-ATV grevcilerinin yapacağı Meşaleli Yürüyüş’e Katılım Çağrısı ile Yürüyüş ve Açıklama son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.