Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Görüştüğü Kişiyi Onayladı: Okuduğumda Doğrudur Dedim

0
931

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına katılarak gündeme dair soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önemli başlıklar şöyle: 

Parlementer Sistem Önemlidir

Parlamenter sisteme dönmek gerek. Bütün siyasi partiler, sivil toplum örgütleri bir araya gelecek. Bir anayasa değişikliği getireceğiz. Herkesin onay vereceği bir demokratik anayasa yaparız. Bu bizim için son derece önemlidir.

Belediye Başkanlarını Görevden Almak Demokrasi mi?

Seçime giriyorum ve kazanıyorum. 1 gün sonra vali yazı yazıyor. Baştan gelseniz seçime giremezsin deseniz. HDP de başka birini aday gösterir.

Bu demokrasi mi? Siz demokrasiyi katlediyorsunuz, çözüm arıyorsunuz. Demokrasinin D’si bu süreçte yoktur. Yeni aday çıkaralım diyorlar. Halkın oyuyla gelen bir kişinin yerine yukarıdan başkasının getirlmesi oyları yok saymaktır. HDP diyor ki ‘madem tekrar seçime gidelim. Yeni bir kişi gelsin’ Bu doğru bir tavır tabii ki.

Demokratik sistemi kim istiyorsa bir araya gelmeleri doğanın gereği. Demokratik parlamenter sistem istiyoruz. Bağımsız yargı, yasamanın gerekeni yapması ve bir kişinin tahakkümünden kurtulmasıdır. Bizim yaptığımız ittifakı Erdoğan bozmak istiyor. 

Türkiye bir dönem gereksiz bir şekilde kutuplaştı. Başörtüsü olayı yine gündeme getirilmeye çalışıyor. Bakıyorsunuz başörtü takıyor diye yolda yürürken yumruk atıyor. Neden? Hangi gerekçeyle? Bu provokasyon. Ben ve benim partim onların sorunlarına çözüm bulmak için onların hizmetindedir.

Türkiye’nin gerçek gündemi ekonomi. 82 milyonu ilgilendiriyor. Saray hariç onların böyle bir derdi yok. Ekonomide bir çıkmazdayız. Önünü gören bir sanayi, tarım yok.

Hukuk güvenliğini sağlayacağız. Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Erdoğan istediğini hapse attırıyor. İstediğini cezaevinden çıkarıyor. Trump kime teşekkür ettti papazı teslim aldığı zaman Erdoğan’a teşekkür etti. Erdoğan ne derse yargıda o oluyor. 

KHK ile görevden alınıyor. Beraat ediyor. Neden görevine geri alınmıyor. Sonra hukuktan bahsediyorlar. Hangi hukuk?

Duyunca Şaşırmadım

CHP’yi nasıl dağıtırız diye (Erdoğan’ın) çalışan ekipleri var. Adamlar tutuldu, paralar verildi, biz bunu gayet iyi biliyoruz. Devletin en kilit noktasındaki isimleri devreye soktuğunu biliyorum. Saraya gidenleri biliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.