Milli Eğitim Bakanlığı tarikatlarla protokol imzalamaya devam ediyor

0
92

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) gerici tarikatlarla protokol imzalamaya devam ediyor. Bunun son örneği ise Nakşibendi Tarikatı’nın Yahyalı koluyla bağlantılı Safa Vakfı ile imzalanan protokol oldu.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 15 Mart’ta Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’yle bir protokol imzaladı.

İmzalanan protokolün MEB Temel Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulları kapsadığı öğrenildi. Dağıtım yerlerine gönderilen yazıda öğrencilerle, gönüllülük esasına göre “yürütülecek sosyal sorumluluk kapsamındaki faaliyetlerin yanı sıra birçok alanı içeren işbirliği protokolü imzalandığı” vurgulandı.

3 yıllık protokol

Protokolün 3 yıl boyunca geçerli olacağı belirtilirken tarafların sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda 1 yıl daha uzayacağı aktarıldı.

Verenel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı olan Servet Süt aynı zamanda Safa Vakfı’nın açtığı Safa Okulları’nda yönetici. Türkiye genelinde 25 şubesi bulunan okulların misyonu “temel ahlaki değerlerle kuşanmış ve dosdoğru bir inanca sahip” kişiler yetiştirmek olarak belirtiliyor. Okullarda ayrıca DEHAM adı verilen ve “değerler eğitimi, hafızlık eğitimi ve manevi eğitim” müfredatı uygulanıyor. “Manevi eğitim” kapsamında okul öncesinden başlayarak her sınıf için ayrı “Kuran müfredatı” oluşturulduğu biliniyor. Okullarda 4’üncü sınıfı bitiren öğrencilere ise “hafızlık eğitimi” veriliyor.

Safa Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalkan’ın mesajında, “Ayrıca özel okullarda olmayan hafızlık eğitimimizle Türkiye’de öncü olma yolunda ilerliyoruz” ifadeleri yer alıyor. Safa Vakfı’nın Dini İlimler ve Değerler Araştırma Derneği (DİDAR) adı altında medresesi ve 4 ayrı kentte 5 yurdu bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.