Almanya’da kundaklama sonucunda Bulgaristanlı aile öldü

0
123

Pazartesi günü Almanya’nın Solingen kentinde bir apartmanda meydana gelen yangında Bulgaristanlı dört kişi hayatını kaybetti. Basında yer alan haberlere göre yangın muhtemelen kasıtlı olarak çıkarıldı. Yangının kasıtlı olarak çıkarılmasına rağmen, polis siyasi bir sebep olabileceğine dair şüphe duymadıklarını açıkladı.

Yangında 28 ve 29 yaşlarındaki ebeveynlerin üç yaşındaki çocukları ve beş aylık bebekleriyle birlikte yaşamlarını yitirdikleri açıklandı. Bebeğin cesedinin, diğer aile üyelerinden saatler sonra ağır şekilde yanmış tavan arasında bulunduğu belirtildi.

Savcı Heribert Kaune-Gebhardt, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ahşap merdiven boşluğunda “hızlandırıcı madde izlerine rastlandığını” bildirdi ve bu bulgulara dayanarak, yangının kasıtlı olarak çıkarıldığı varsaydıklarını ifade etti. Şu anda cinayet ya da cinayete teşebbüs suçlamalarıyla ilgili soruşturmalar sürdürülüyor.

Bu kundaklama Almanya’nın 90’lı yıllarında ırkçı saldırılarını hatırlattı. Mayıs 1993’te Türk kökenli beş kadın ve çocuk, aşırı sağcıların evlerini kundaklaması sonucunda öldürülmüştü. Solingen’de yaşanan bu saldırı Almanya’da yabancı kökenli insanlara yönelik ırkçı saldırı dalgasının en dip noktasını oluşturmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.