Öcalan’dan HDP’ye “Tarafsızlık” Çağrısı!

0
1138

Abdullah Öcalan’ın HDP’ye Pazar günü yapılacak İstanbul seçimlerinde “tarafsız kalma” çağrısı yaptığı ileri sürülen bir mektubu basın mensuplarıyla paylaşan Ali Kemal Özcan’ın ardından bugün de Öcalan’ın avukatları konuya dair açıklama yaptı.

Öcalan’ın avukatlığını yürüten Asrın Hukuk Bürosu, söz konusu mektubu kamuoyuyla paylaşarak, 18 Haziran’da müvekkilleri Abdullah Öcalan ile görüştüklerini doğruladı. Öcalan’ın, HDP’nin mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrarcı olmasının önemini vurguladığını ifade etti.

Öcalan’ın mektubu şu şekilde;

Son ölüm oruçları ve açlık grevlerinin sona ermesi vesilesiyle kullanmak durumunda kaldığım şahsi inisiyatifim konusunda, olası gelişmeleri de dikkate alarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum.

Çözüm Sürecine ilişkin daha derinleştirilmiş ve netleşmiş bir tutumdan bahsettim. Mevcut gelişmelere de bu perspektiften baktım. Çözüm süreci sonrasına damgasını vuran ve Türkiye’nin geleneksel ikilemini aşmayan, dolayısıyla sürekli çatışmacı ve kutuplaştırıcı üslubun başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunları ağırlaştırdığı ortaya çıkmış bir sonuçtur. Cumhur ve Millet İttifaklarının bu gerçekliğine karşılık HDP’de ifadesini bulan Demokratik İttifak ve bağlantılı demokratik müzakere opsiyonu çözüm odaklı olmayı esas almıştır.

Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP’de vücut bulan Demokratik İttifak anlayışı, güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik İttifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendine angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.

Demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sacayağına dayalı çizgi en doğru ve sonuç üretici siyasi platform durumundadır. İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum.” 

Öte yandan mektubu avukatlardan önce dün kamuoyuyla paylaşan Ali Kemal Özcan’ın, Tunceli Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve rektör danışmanı olarak görev yaptığı ve AKP’ye yakın bir isim olduğu biliniyor. 

Avukatlardan önce basınla paylaştığı mektuplara ilişkin bir haber kanalında canlı yayına bağlanan Özcan’ın, “Abdullah Öcalan’ın Türkiye ile ilgili çok özgün analizleri vardır. Abdullah Öcalan benim kanaatimce bir Kürt isyanı lideridir. Ama aynı zamanda yerli ve milli bir şahsiyettir.” ifadelerini kullanması da dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.