Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri gözaltına alındı

0
925

Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in evleri sabaha karşı polis tarafından basılarak, gözaltına alındı. Bölek ve Gökçek ile birlikte gözaltına alınan 5 kişinin nerede olduğunun bilinmediği belirtildi.

Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi “Bütün hastaneleri arıyoruz, başka yere gitmiş olmalarına imkan yok bu durumlarıyla. Hiçbir şey istemiyorum, sadece kızımın nerede olduğunu öğrenmek istiyorum” diye konuştu. 

Gözaltıyla ilgili Halkın Hukuk Bürosu da  açıklama yaptı. Halkın Hukuk Bürosu, ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in evine baskın yapıldığını ve Gökçek ile Bölek’in nerede olduğunun bilinmediğini ifade etti. Açıklamanın tamamı şöyle: 

“Ölüm orucunda olan ve Grup Yorum üyesi olan müvekkillerimiz Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in kaldığı evin basıldığı, evde bulunanların ters kelepçeli halde bekletildiği evde aramanın devam ettiği bilgisi verildi.

Müvekkillerimizin rızasının yokluğu gözardı edilerek yapılacak bir müdahale sonucunda meydana gelebilecek her olumsuzluk karşısında, müdahaleyi gerçekleştiren doktorların ve buna zorlayan polislerin uluslararası anlamda sorumlulukları doğacaktır.

Türkiye’nin de imzacısı olduğu ve iç hukuka uyarlamak amacıyla meclisten geçirdiği biyo-tıp sözleşmesinin 5.maddesi ve diğer birçok uluslararası sözleşmeye göre ilgili kişinin muvafakati bulunmaksızın tıbbi müdahalede bulunulması yasaklanmıştır.

Ölüm orucu direnişçilerine daha önceki kitlesel ölüm orucu eylemlerinde irade dışı müdahale işkencesi denenmiş ve bu müdahaleler, eylemcilerin hayatını kaybetmesine, sakatlanmasına veya vücudunda kalıcı hasarlar oluşmasına sebebiyet vermiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.