Ölüm orucundaki avukatlara zorla müdahale tehdidi

0
874

Ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) verdiği “Hapishanede kalmaları uygun değildir.” raporuna rağmen tahliye çıkmadı.

210 gündür ölüm orucunda olan Timtik ve 179 gündür ölüm orucunda olan Ünsal’ın hastanede tedavilerinin yapılabileceğini savunan 37. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye talebini reddederken, iki avukatın tıbbi takip ve tedavilerinin hapishane idaresi tarafından sağlanabileceğini belirtmişti.

Kararın hemen ardından Avukat Aytaç Ünsal’ın İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne, Avukat Ebru Timtik’in ise Silivri Hapishanesi’nden alınarak Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Halkın Hukuk Bürosu’nun (HHB) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, bunun bir zorla müdahale tehdidi olduğu ve ölüm orucundaki avukatların yaşamlarının tehlike altında olduğu belirtildi.

HHB tarafından yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

“Avukat arkadaşımız Aytaç Ünsal İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne zorla kaçılmıştır. Tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı hastane önüne çağırıyoruz.

Hastaneye kaçırma ve zorla müdahele yüzünden üç gencecik müvekkilimizi kaybettik biz… Onların ‘tedavi’ dediklerinin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. İzin vermeyeceğiz. Bir kez daha bunu yapmanıza izin vermeyeceğiz!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.