Öykü Arin İçin Umutlu Bekleyiş Başladı

0
1294

Löseminin bir türü olan JMML tanısı konulan Öykü Arin’e, annesi Eylem Şen Yazıcı’dan yarı uyumlu ilik nakli yapıldı. İliğin Öykü Arin’e uyup uymadığı ise 28 günün sonunda belli olacak.

Ameliyathane ortamında anne Eylem Şen Yazıcı’dan dün akşam saatlerinde toplanan kök hücreler, Öykü Arin için uygun hale getirilip nakledildi.

Naklin ardından Öykü Arin, 28 gün steril ortamda gözetim altında tutulacak ve iliğin uyup uymadığı da bu dönemde belli olacak.

Nakil sonrası anne Yazıcı sosyal medya hesabından “Canım kızım Öykü Arin’ime benden alınan kök hücreler nakledildi. Çok güzel bir bahçeye tohum ekildi ve 20 gün içinde filizlenip Öykü Arin’in iliklerine yerleşmesini tüm kalbimle umut ediyorum. Bu süreçte yeni kök hücreler ile Öykü Arin’in iliği arasında ilik savaşı denilebilecek bir süreç yaşanacak. ‘Graft Versus Host’ ismi verilen uyumlanma ya da uyum mücadelesi sürecinde kalan JMML hücreleri varsa onların da bertaraf edileceğine eminim. Ciddi risk ihtimalleri var evet ama bence onlar olmayacak. Ufak tefek sorunlarla atlatacak bence. Çünkü Öykü Arin çok güçlü bir aslan ve de çok güzel gözlü bir ceylan.” mesajını paylaştı.

Geçtiğimiz Kasım ayında löseminin bir türü olan JMML tanısı konulan Öykü Arin için Türkiye’de ve dünyada birçok ülkede kampanyalar yapılmış ancak tam uyumlu donör bulunamamıştı. Sürecin ilerlemesiyle birlikte zorunlu olarak yarı uyumlu nakil yapılmasına rağmen Öykü Arin için tam uyumlu donör arayışı devam ediyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.